01. příběh ... Vojín Adam RUSO
Příběh se udál nedaleko hraničního přechodu Halámky na jihu Čech dne 30.9.1951
Na statní hranici se od poválečných let, zejména však od roku 1951 vystřídaly tisíce mladých mužů, kteří zde chránili svojí zem. Jejich obětavá služba je dnes neprávem pomlouvána, znevažována. Někteří z nich se domů, ke svým blízkým z hranice nevrátili. Neváhali položit své lidské životy při výkonu služby, v bojových střetnutích s agenty cizích zpravodajských služeb, s pachateli trestných činů, hledajících na západ od naších hranic ochranu před spravedlivým trestem.
Podél celé hranice naší vlasti jsou rozesety kamenné pomníčky
příslušníků pohraničních útvarů SNB a Pohraniční stráže, které
připomínají jejich hrdinství. Jsou symbolem života a smrti, vítězství a
pravdy. Připomeňme si tyto hrdinské příběhy.
Příběh se udál nedaleko hraničního přechodu Halámky na jihu Čech dne 30.9.1951
Příběh se stal 20. prosince 1964 v prostoru Domažlické brigády PS
Příběh se odehrál v pásmu roty Svatý Kříž Chebské brigády dne 21. ledna 1981.
Koncem března 1951 byly získaný zprávy o pronikání agentů cizích zpravodajských rozvědek. Přecházeli v prostorech hlavních komunikací, převážně podél železničních tratí.
Krásný podzimní den vysoko v šumavských horách, jeden z posledních slunných dnů babího léta. Je 6. listopad roku 1959. Na mnoha místech ve vnitrozemí vrcholí přípravy na slavnostní shromáždění, na večerní lampiónový průvod k oslavám Říjnové revoluce. Na pohraniční rotě Šumná je den jako každý jiný. V ničem se neliší od těch ostatních. Všude vládne...
26. srpna 1963 ve 23,25 hodin došlo v prostoru viaduktu nedaleko obce Kovářská k přestřelce mezi narušitelem státních hranic a pohraniční hlídkou. V boji s narušitelem byl smrtelně raněn pohraničník svobodník Jaroslav Soukup.
Statní hranice - dlouhá pomyslná čára obepínající celou naší vlast. Jako dlouhý had se plazí rovinami, protíná hladiny řek a šplhá po vrcholcích hor.
Součástí slavných bojových tradic Pohraniční stráže je i aktivní účast příslušníků pohraničních útvarů SNB při likvidaci banderovských tlup na našem území.
6. 2. 2019 - Rád vzpomínám na to, jak jsme začínali, i na to, co čekalo nás, tehdy mladé kluky při službě na hranicích. Prvního července 1952 vyjel z Prahy hlavního nádraží dlouhý vlak plný kluků kolem 20 let. Netušili jsme, kam jedeme. Věděli jsme, že rukujeme k Pohraniční stráži. První zastávka, odpojení vagonu do Českých Budějovic a potom...
Můj manžel Vladimír Matoušek byl celý svůj život komunistou. Ve svých sedmnácti letech vstoupil do KSČ. Stále, až do své smrti pracoval v různých funkcích mezi lidmi. Od výběrčího stranických známek, takzvaného "desítkáře", až po předsedu základní organizace KSČ v místě svého bydliště.