07. příběh ... Svobodník Jaroslav SOUKUP

07.02.2019

26. srpna 1963 ve 23,25 hodin došlo v prostoru viaduktu nedaleko obce Kovářská k přestřelce mezi narušitelem státních hranic a pohraniční hlídkou. V boji s narušitelem byl smrtelně raněn pohraničník svobodník Jaroslav Soukup.

Hlídce, ve které byli svobodník Jaroslav Soukup a Otto Mokrý za několik minut končila služba. Zbývalo jim splnit jediný úkol - překontrolovat cestující, kteří přijeli nočním vlakem. Viděli známé tváře dělníků vracejících se z odpolední směny. Nic zvláštního, nic mimořádného.

Když se hlídka vracela k jednotce, zahlédla na cestě vedoucí od obce Kovářská muže postupujícího ke státní hranici...

"Prosím vaše doklady!"

"Nemám žádné, ztratil jsem je."

"V to případě budete muset jít s námi!"

"Zavolej na jednotku," rozhodl svobodník Soukup. "Počkám tu u něho."

Tragédie, která stála svobodníka Soukupa život a při které byli těžce zraněni Ľudovít Karboš a Josef Musil, začalo...

Zadržený využil vhodného okamžiku, vytáhl ukrytou pistoli, vystřelil a zasáhl pohraničníka do břicha.

Svobodník Soukup, ač byl těžce raněn, snažil se střelbu opětovat, ale zabránit útěku zadrženého se mu již nepodařilo.

Pohraniční akce probíhala v úzké součinnosti s útvary SNB, jednotkami VS MV, letky MV, ČSLA a pomocníky PS. Trvala téměř dvanáct hodin.

Pátrací skupinu, která první vyrazila po stopě, tvořila dvojice pohraničníků, Musil a Karboš se služebním psem. Také oni svedli s ozbrojeným narušitelem nemilosrdný boj, ve kterém utrpěli těžká zranění. Jejich životy byly zachráněny jen díky rychlému zásahu letky MV a usilovné péči lékařů chomutovské nemocnice a Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

V průběhu dopoledních hodin došlo ke střetnutí narušitele s hlídkou četaře Františka Dohnala a Josefa Hejdy. Byli to zkušení pohraničníci.

Situace byla velmi složitá.

Narušitel zahlédl četaře absolventa Pálenička, který šel provést kontrolu hlídek, a chtěl ho zezadu zákeřným způsobem zavraždit. Bylo to v těsné blízkosti stanoviště hlídky četaře Dohnala, o které neměl ani tušení.

Pohraničníci Dohnal a Hejda se nejprve snažili zadržet narušitele. Když se pak rozpoutala přestřelka a život četaře absolventa Paličky byl ohrožen, krátká dávka ze samopalu ukončila život vraha a agenta Sudarsena, který při pokusu o přechod státních hranic neváhal střílet po každém, kdo se mu postavil do cesty.

Rodiče Jaroslava Soukupa se však již nikdy nedočkala svého táty, jehož život se přes veškerou péči lékařů ÚVN v Praze nepodařilo zachránit.