Moravskoslezský kraj


Opustil nás dlouholetý zasloužilý funkcionář.

Moravskoslezská KR KČP a MěO KČP VS Ostrava informuje širokou hraničářskou veřejnost, že dne 05. 11. 2023 opustil naše řady náš přítel, kamarád, poctivý a obětavý funkcionář, vlastenec a soudruh Zdeněk SIRŮČEK.

Narodil se 04. 04. 1940. Byl dlouholetým členem Klubu českého pohraničí a to od roku 2001. Od roku 2002 členem MěR KČP VS Ostrava. Členem Moravskoslezské krajské rady od roku 2004.

Za jeho obětavou práci mu byla udělena klubová vyznamenání. V roce 2021 mu byl udělen Vlastenecký řád KČP.

Jeho činnost v Klubu českého pohraničí byla velmi příkladná a Klub českého pohraničí v něm ztratil vlastence, soudruha, dobrého člověka a přítele.

Bude nám všem chybět. S úctou a se smutkem v srdci budeme na něho stále vzpomínat.

Čest jeho památce! 


Moravskoslezský kraj je nejlidnatějším regiónem v České republice. Na území o rozloze 5 427 km2 žije 1 209 879 obyvatel. Má společnou statní hranici s Polskou republikou a Slovenskou republikou. Na jihu sousedí se Zlínským krajem, na západě s Olomouckým krajem, na severu s polskými vojvodstvími Opolským a Slezským, na jihovýchodě s Žilinským krajem na Slovensku. V kraji leží druhé nejvyšší pohoří ČR, Hrubý Jeseník s Pradědem (1491 m) a Moravskoslezské Beskydy s Lysou horou (1323 m). I když je kraj spojován především s průmyslovým Ostravskem, nachází se v něm i cenné přírodní oblasti, jež jsou chráněny v rámci tří chráněných krajinných oblastí: Beskydy (rozlohou 1160 km²; včetně zlínské části největší CHKO v Česku), Jeseníky a Poodří. Kromě toho je zde 5 přírodních parků a 131 maloplošných chráněných území. Je zde mnoho kulturních i technických památek - např. zámky v Hradci nad Moravicí, Raduni a Kravařích, hrady Slovinec, Štramberk, Starý Jičín a Hukvaldy. Proslulé lázeňství je založeno na využití léčebných účinků jodobromové vody v Dárkově a Klímkovicích. Kraj je rozdělen do 6 okresů - ostravský, karvinský, frýdeckomístecký, novojičínský, opavský a bruntálský.

V Moravskoslezským kraji působí 1 krajská rada, 4 městské rady a 1 Sekce ochránců státních hranic.

V tomto složení:

  • Moravskoslezská krajská rada KČP, MěR KČP Václava Soukupa Ostrava, MěR KČP Opava, MěR KČP Bruntál, MěR KČP Krnov 
  • Sekce OSH při MěR KČP VS Ostrava, která zaštiťuje setkání Ostravských veteránů Pohraniční stráže.

Moravskoslezský kraj - aktuality

Dne 16. 11. 2023 odpoledne se sešli členové KČP Václava Soukupa Ostrava, Společnost Ludvíka Svobody Ostrava, Ostravští veteráni PS Ostrava a milí hosté v restauraci Cihelna U Chýlka u vánočního posezení.

Dnes 18. 11. 2023 se uskutečnilo výjezdní zasedání KR KČP Moravskoslezského kraje v Háji u Opavy v rodišti spisovatele Vladislava Vančury a Antonína Vaška - otce básníka Petra Bezruče. Nad obcí na Ostré hůrce najdeme památník Odboje slezského lidu, kde se uskutečnilo 8 táboru lidu. První tábor se zde konal 12. září 1869 a poslední 19. května 1990.

Dne 25. 11. 2023 delegace KČP Václava Soukupa Ostrava, Ostravští veteráni PS a Společnost Ludvíka Svobody Ostrava se dne 25. 11. 2023 zúčastnili pietní akce u pomníku arm. gen. Ludvíka Svobody při příležitosti jeho 128. výročí narození v Hroznatíně, kde položili kytici a uctili jeho památku.

Dne 27.10 opět proběhlo další oblíbené setkání bývalých příslušníků PS Ostravě, a to u příležitosti 105. výročí Vzniku samotného Československého státu. Setkání proběhlo v restauraci Cihelna U Chýlků, za hojné účasti veteránů, kteří přijeli z Litvínova, Českých Budějovic a z blízkého okolí Ostravská. Všem zúčastněným za to patří velký dík. Sál byl...

V sobotu dopoledne 28.10.2023 jsme si v Ostravě připomněli 105. výročí vzniku samostatného Československa u památníku bitvy u Zborova v Husově sadu. Právě bitva u Zborova měla zásadní význam pro vznik samostatného Československa. Padlo v ní 13 ostravských legionářů. Nejmladšímu z nich, střelci 1. pluku Františku Sovinskému, nebylo ani 20 let....

DUKLA 2023

18.10.2023

V letošním roce uplynulo 79 let od výročí Karpatsko– dukelské operace, která proběhla při přechodu Karpat. Šlo o těžké boje při osvobozování naši vlasti. Bojů se zúčastnil i 1. československý armádní sbor, který do bojů na fontu postupoval již od ledna 1943 z Buzuluku, pod velením generála Ludvíka Svobody.

Dnes 30.9.2023 se ostravští veteráni PS a členové KČP Ostrava se zúčastnili pietní akce uctění památky zavražděného pohraničníka Adama Rusa v Halamkach - Krabonoš. Bývalý velitel roty mjr. v. v. Rolinc přítomné seznámil jak k této odpornému zavraždění došlo!

V letošním roce 2023 si připomínáme 76. výročí ukončení bojů s jednotkami UPA - Ukrajinské povstalecké armády - Banderovci. Po celé republice probíhají pietní akce u hrobů padlých s banderovci. Celkem padlo s ukrajinskými bandami 39 vojáků, příslušníků SNB a partyzánů. Dne 26. 9. 2023 členové KČP Václava Soukupa Ostrava, Společnost Ludvíka Svobody...

Dne 6.9.2023 Veteráni Pohraniční stráže Ostrava a Klub Českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava a Společnost Ludvíka Svobody Ostrava uctili památku padlých v boji s Banderovci na Bílém Kříži u pomníku Josefa Adama, pomníku 1. Československé partizánské brigády Jana Žižky v Makovském průsmyku, Krasňanech u pamětní desky strážmistra SNB Ladislava...

Dne 16.9.2023 za krásného sobotního dne, členové KČP VS Ostrava, KČP Opava, Bruntál, Krnov, MS KR KČP, př. Miroslav Opálka český politik a Miroslav Řezníček – starosta obce Liptáň uctili památku 85. výročí Liptáňské tragédie u dvou pomníků.