Vladimír Kytýr bojoval proti banderovcům

21.07.2023

Neveklov – Klub českého pohraničí (KČP) si váží všech hrdinů, kteří i po skončení bojů 2. bránili naši vlast. Ještě v roce 1947 působili na československém území banderovci, kteří se snažili vyhnout zaslouženým trestům a pokoušeli se probít na Západ.

Jedním z těch, kteří působili v řadách pohotovostního pluku SNB 9600 Slovensko, byl i strážmistr Vladimír Kytýr. Ukončení bojů se nedožil. Zemřel tragicky 4. července 1947.

Pietní vzpomínky u jeho hrobu na hřbitově v Neveklově se zúčastnila delegace Národní rady KČP a SMEČ v čele s předsedou Jaroslavem Hudcem a členové středočeské krajské i pražské rady KČP.

Velmi si vážíme i osobní účasti Vladimírova synovce, jeho dcery, syna i vnoučat. I oni jsou společně s námi zárukou, že se na události spojené s bojem za naši svobodu a bezpečnost, ani na hrdiny tohoto období, nezapomene.

S příbuznými je v kontaktu členka krajské rady KČP Blanka Hrnčířová, které se synovec s pohnutím v hlase a se slzami v očích svěřil: "Je krásné a správné, že i po takové době si na ty kluky někdo vzpomene ..."

Miroslav MARŠÁLEK, člen NR za Středočeský kraj