Rovensko pod Troskami 2023

25.08.2023

Pokud jste někdy navštívili Rovensko pod Troskami, možná jste si všimli na místním hřbitově hrobu štb.stržm. SNB Ladislava Patočky, který byl jedním z hrdinů Pohotovostního pluku SNB 9600 SLOVENSKO. Tento pluk bojoval v roce 1947 proti ukrajinským banderovcům, kteří přecházeli přes naše území. Ladislav Patočka padl v boji 20. srpna 1947 a je pohřben na místním hřbitově.

V neděli 20. srpna 2023 se u jeho hrobu konalo malé vzpomínkové zastavení, kterého se zúčastnili zástupci Krajské rady KČP Liberec, delegace Národní rady KČP a SMEČ, členové středočeské krajské a pražské rady KČP.

Byl položen věnec a kytička, přednesena vzpomínka na Ladislava Patočku a jeho spolubojovníky a informováno o aktuálních aktivitách KČP v oblasti paměti a historie. Akce byla uskutečněna pod záštitou Krajské rady KČP Liberec.

Tímto způsobem chce KČP uctít památku těch, kteří obětovali svůj život za svobodu a bezpečnost naší země a připomenout jejich činy současným i budoucím generacím. Doufáme, že takových akcí bude více a že se k nim připojí i další lidé, kteří si váží naší historie a identity.

Autor: František Kovář
Foto: autor textu

Fotogalerie: