Na pozvání do Bruselu

23.07.2022

Díky pozvání europoslankyně Kateřiny Konečné na sponzorovanou návštěvu Evropského parlamentu v Bruselu se vypravila i jedenáctičlenná skupina zastupující společnost Ludvíka Svobody a Klubu českého pohraničí. Cesta se uskutečnila ve dnech 10. - 13. července 2022.

Po deseti hodinách cesty jsme ve večerních hodinách konečně vystoupili z autobusu v Lovani u hotelu Ibis Budget, ve kterém jsme mněli být ubytováni. Po nutných formálních záležitostech, jsme vstoupili do pokojů a zregenerovali své tělesné schránky. Odpočinek však netrval dlouho, neboť většina účastníků se vydala na prozkoumávání života večerní Lovaně.

Druhý den jsme jeli do Brugg. Po hodině a půl jsme vystoupili z autobusu v nádherném, gotickém středověkém městě s mnoha katedrálami. Nedílnou součástí koloritu je velké množství obchůdků s čokoládovými pralinkami. Po obědě jsme se zastavili ve městě Gent, které leží na soutoku Šeldy a Leie 55 km západně od Bruselu. Gent protíná řada vodních kanálů. Při zpáteční cestě do hotelu v Lovani jsme se ještě zastavili v Bruselu, abychom zhlédli Atomium. Tato stavba byla postavena u příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58.

Poslední třetí den nás čekala prohlídka centra Bruselu se spoustou budov, které jsou pracovním prostředím úředníků Evropské komise, Rady EU a výborů Evropského parlamentu. V budově Evropského parlamentu jsme si vyslechli přednášku o práci a fungování EP. Následně jsme se setkali s europoslankyní Kateřinou Konečnou. V přátelské debatě jsme si vyslechli velmi zajímavé informace o její práci a fungování EP. Následně přítel Zbyněk Cincibus předal Kateřině Konečné medaili Oblastního výboru Českého svaz bojovníků za svobodu Česká Lípa, vydané k 100. výročí republiky ČR za věrnost a kalendář Klubu českého pohraničí pro rok 2023. V závěru setkání jí přítel Filip Zachariáš předal kytici květin. Následně proběhlo společné fotografování, a ochutnali jsme i menu v parlamentní jídelně. Návštěva byla zakončena interaktivní expozicí v budově Parlamentaria o historii Evropy a EU.

Zbývající čas čase před odjezdem domů jsme využili k prohlídce centra Bruselu. Viděli jsme Královský palác, Královský park, hlavní náměstí Grand Place, čůrajícího panáčka Manneken Pis, Královskou galerii, katedrálu svatého Michala a svaté Guduly.

Za toto setkání a poznání bychom rádi poděkovali europoslankyni Kateřině Konečné, a těšíme se na další společnou práci.

František Kovář, Stč. KR KČP
Foto: autor