Zájezd k přátelům na východní Slovensko

19.06.2019

Ve dnech 31.5. až 3.6.2019 jsme opět po dvou letech uskutečnili autobusový zájezd ke svýn přátelům na východní Slovensko, v rámci tématického bloku " Svoboda přišla z východu".

Odjížděli jsme v pátek 31.května brzy ráno z Českých Budějovic, v Třeboni Jindřichově Hradci jsme přibrali poslední své kamarády a pak již hurá přes Moravu k hranicím. Na štěstí nás nezdržela ani dálnice D1.

A proto jsme již po 2 hodině byly v Banské Bystřici.

Ještě před tím jsme se však zastavili v obcích Kľak a Ostrý Grůň, které byly během Slovenského národního povstání vypáleny a obyvatelé postříleni. Tam jsme položili kytice květů u památníků a poklonili jsme se památce padlých.

V památníku Slovenského národního povstání v Banské Bystrici jsme také nejdříve položili kytici u pomníku a poté jsme zamířili do muzea SNP. Expozice tohoto muzea byla velmi stresující, když jsme shlédli kolika strašných zločinů se dopustili jak němečtí nacisté, tak i Hlinkovi gardisté.

Druhý den na nás čekala prohlídka středověkého hradu Stará Ľubovňa. I tato prohlídka byly zajímavá, ale musím říci, že i fyzicky náročná a proto jsme rádi přivítali dobrý oběd ve městě. Odpoledne jsme si prohlédli čokoládovnu v Nestwille parku u Hvězdného.

A už tu byl třetí den, kdy jsme odjeli do Prešova prohlídnou si technickou památku Solivar.

Odpoledne proběhla hlavní akce našeho zájezdu - pietní akt ve Velké Lodyni u památníku posledních obětí bojů proti banderovským tlupám. Uctili jsme památky zavražděných strážmistrů Proška a Poláka. Zde jsme za znění Pochodu padlých revolucionářů a pod našimi rozvinutými prapory položili kytice a věnce za jednotlivé kluby KČP. i za Krajskou radu Jihočeského klubu pohraničí Jana Žižky z Trocnova. Zúčastnil se také tajemník velvyslanectví Ruské federace na Slovensku.

Pondělí 3.června, čtvrtý a poslední den naší návštěvy na Slovensku jsme se rozloučili a přes Ružomberok a salaš Krajinku (zde jsme se naobědvali, samozřejmě , že u většiny z nás to vyhráli halušky, a nakoupili ovčí sýry) jsme se vydali k domovu. Jediné co nás ještě děsilo byla opět dálnice D1, ale i tentokrát jsme měli štěstí.

A proto jsme byli doma brzy. Náš zájezd se opravdu vydařil. Musím poděkovat hlavně příteli Františku Leštianskému, který vlastně zajišťoval s našimi slovenskými přáteli celý zájezd. Vyšlo nám i počasí a proto si myslím, že nás tam nahoře přece jen má někdo rád.

Jana Kozáková
předsedkyně KR JČK