Žádný špatný skutek nezůstane zapomenut

17.01.2024

Žulový pomník v lese u silnice z Mirošovic do Smilovic v Ratajské oboře v Posázaví na Kutnohorsku je tichým svědkem tragédie, která se odehrála před 72 lety. Anna Kvašová, mladá a statečná žena, byla zavražděna za to, že se postavila za přeměnu zemědělství na našem poválečném venkově. Její smrt byla brutálním a zbabělým činem, který nemá žádné omluvy ani ospravedlnění.

V sobotu 13. ledna 2024 se u pomníku sešli členové a příznivci Klubu českého pohraničí Středočeského kraje, kteří si přišli připomenout a uctít památku Anny Kvašové, oběti této nemilosrdné vraždy a vyjádřit tak svou solidaritu s jejími ideály. Přestože žijeme v obtížné době, plné nejistoty a hrozeb, neodradilo je ani nepříjemné, mrazivé počasí, nenechali se zastrašit, odhodlali se přijet na toto smutné místo a vzpomenout na osud této statečné ženy, která chtěla zlepšit život na vesnici po druhé světové válce.

Po položení květin k pomníčku pietní akt zahájil předseda OV KSČM Kutná Hora a předseda Krajského výboru KSČM našeho kraje Jan Klán. Jménem pořadatelů akce přivítal přítomné a přiblížil historické souvislosti této smutné události z 11. ledna 1952. Poté vystoupil tradiční účastník tohoto pietního aktu Stanislav Grospič, předseda Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska. Ve svém krátkém projevu poděkoval všem za jejich účast a zdůraznil význam boje za sociální spravedlnost a mír. Na závěr Vladimír Duník z OR KČP Praha – východ předal přítomným pozdrav od tradičního člena a organizátora akce, nemocného Milana Havlíčka a vyjádřil tak jeho přání na brzké setkání.

Poté jsme se přesunuli do nedalekých Úžic, kde Anna Kvašová bydlela. Na místním hřbitově u rodinnému hrobu, na místě jejího posledního odpočinku k přítomným promluvil František Kovář, předseda Středočeské krajské rady Klubu českého pohraničí. Poděkoval jim za to, že nezapomínají a šíří mezi občany historickou pravdu a vyzval ke spolupráci se všemi, kteří mají na srdci osud naší země a chtějí připomínat tyto tragické události v době, kdy je kolem nás tolik nevraživosti, šíření lží, polopravd a válečného násilí.

Autoři textu: František Kovář, Zdena Hajleková, Vladimír Duník
Foto: František Kovář