Z historie

01.05.2012

Každým rokem se koná u památníku obětí v Choustníkově Hradišti pietní shromáždění k uctění památky vězňů z koncentračního tábora Gross-Rosen, kteří byli v okolních lesích zákeřně ubiti a postříleni nacistickými vojáky. V tento den se rovněž koná cyklistická jízda po trase pochodu smrti.

V letech 1944 - 1945 před blížící se východní frontou evakuovali němci po železnici vězně z koncentračních táborů směrem na západ. Současně se západním směrem pod vojenským dozorem přemísťovala pěšky část vězňů. Cílem nebylo jen dosažení koncentračních táborů v říši, ale i decimování co největšího počtu vězňů fyzickým vyčerpáním, hladem a nemocemi.

V únoru 1945 se jeden z transportů s 9000 vězni z koncentračního tábora Gross-Rosen u polského městečka Rogožnica přemísťoval do Josefova, dnes městské části Jaroměře. Právě odtud měly být na sklonku 2. světové války transporty vězňů odvezeny do koncentračního tábora ve Flosenbürgu.

Karl Herman Frank však pochod přes území tehdejšího protektorátu nepovolil, a proto se celý transport vracel od protektorátní hranice v Heřmanicích u Jaroměře zpět do Trutnova. V Choustníkově Hradišti se transport na noc zastavil. Ráno umožnil velitel transportu odvoz nemocných a vysílených vězňů na povozech. Toho využilo 179 vězňů. Tito byli ovšem za Choustníkovým Hradištěm zákeřně postříleni a ubiti. Dnes jsou jejich ostatky uloženy ve společném hrobě pod památníkem obětem pochodu na hřbitově v Choustníkově Hradišti.

Zveme Vás v sobotu 19. května 2012 na 4. ročník "Cyklistické jízdy historické paměti", která povede z Gross-Rosen do Choustníkova Hradiště. Stokilometrová cesta kopíruje trasu tehdejšího pochodu smrti, kterou šlo 9.000 zubožených vězňů z koncentračního tábora Gross-Rosen v únoru 1945. Cyklisté vyjedou od brány koncentračního tábora přes polskou Rogožnici, Walbrzych, Mieroszow, a české obce Zdoňov, Adršpach, Chvaleč, Petříkovice u Trutnova, Trutnov do Choustníkova Hradiště. Tam se bude v 16 hodin konat pietní akt u památníku obětí.

Organizátory tohoto pravidelného vzpomínkového shromáždění, již jubilejního desátého, jsou Klub českého pohraničí o.s., Český svaz bojovníků za svobodu, Krajský úřad Královéhradeckého kraje, za výrazné podpory Armády České republiky a parlamentních politických stran. Na vzpomínkové shromáždění jsou zvána občanská sdružení, školy a široká veřejnost. Pravidelně se zúčastňují představitelé velvyslanectví těch zemí, jejichž oběti jsou zde pohřbeny.