Vasilij Zajcev – legenda Velké vlastenecké války

07.02.2023

V sobotu 4. 2. 2023 proběhla na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka na počest 80. výročí Stalingradské bitvy a 79. výročí prolomení blokády Leningradu 13. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." za účastí 18 střelců, pod záštitou Sportovně střeleckého klubu Ostrava - Poruba, Klubu českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava a Společnosti Ludvíka Svobody Ostrava.

Stalingradská bitva (podzim 1942-zima 1943) představuje společně s bitvou před Moskvou (1941) a bitvou u Kurska (1943) nejvýznamnější a rozhodující střetnutí německých a sovětských vojsk na východní frontě druhé světové války. Bitva byla vedena o Stalingrad (dnešní Volgograd), klíčové město na dolním toku řeky Volhy. Rudá armáda v ní dobyla historické vítězství, když nejprve obklíčila a posléze zcela zničila německou 6. armádu pod velením polního maršála F. Pauluse a způsobila Wehrmachtu a jeho četným spojencům významné materiální i lidské ztráty, které byly jednou z příčin ústupu německých vojsk z oblasti Donu, Kavkazu a Kubáně. Dodnes se jedná, spolu s bitvou v Kurském oblouku, o jedno z největších válečných střetnutí všech dob vůbec. Dne 17. července 1942 se generálplukovník Friedrich Paulus rozhodl zaútočit na Stalingrad a 31. ledna 1943 se vzdal. Poslední vojáci pod vedením generála von Strikera kapitulovali 2. února. V podzemí Stalingradu však zůstalo ještě asi 10 tisíc mužů, z nichž poslední se vzdali až počátkem března 1943. V tomto období se ve Stalingradu proslavil nejslavnější odstřelovač Vasilij Zajcev a stal se legendou Velké vlastenecké války. Narodil se 15. března roku 1915 a roku 1937 vstoupil do Vojenské námořní flotily. Na začátku německé invaze do SSSR byl náčelníkem finančního oddělení v Tichomořském loďstvu. V záři 1942 se rozhodl spolu s kamarády vstoupit do obrany města Stalingrad. Zde Vasilij Zajcev se svou puškou Mosin-Nagant 1891/30, kterou mu osobně věnoval velitel pluku, naháněl hrůzu všem německým vojákům, jejich velitelům i odstřelovačům. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zastřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů. Během Velké vlastenecké války byl oceněn vyznamenáním - Hrdina Sovětského Svazu, Řád Lenina, Řád rudého praporu (dvakrát), Řád vlastenecké války 1. stupně.

Soutěž se pořádala pro velkorážní samonabíjecí pušky s optickými zaměřovači ve třech disciplínách - pevný terč, kývající se figura a rychlá střelba na 3 figury a odstřelovač Klubu českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava. Nejlépe si v soutěži vedli:

Velkorážní odstřelovači:

1. Tydlačka Jiří
  2. Granák Josef
  3. Graňák Dominik
  4. Gara Jan
  5. Dokoupil Vlastimil

Odstřelováč Klubu českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava:

1. Gara Jan
  2. Dokoupi Vlastimil