V Čelákovicích byl trochu jiný pietní akt, než bylo dosud zvykem

01.10.2022

OV KSČM Praha-východ a MěV KSČM v Čelákovicích ve spolupráci s Klubem českého pohraničí a Společností Ludvíka Svobody si připomenuly 71. výročí zavraždění příslušníka Sboru národní bezpečnosti štábního strážmistra Jaroslava HONZÁTKA. Vzpomínkový pietní akt se uskutečnil 28. září 2022 v Masarykově ulici u prodejny "Elektro Borecký" v Čelákovicích.

Ještě než zaznělo "pod deštníky" úvodní slovo a přivítání hostů Vladimírem Duníkem, začala narušovat povolený pietní akt z protějšího chodníku skupinka lidí, mezi nimiž nechyběl ani Jiří Cihlář, člen spolku, za jehož pomoci a podpory byl v Lošanech u Kolína, na statku rodiny Mašínů, vybudován Památník tří odbojů. Narušitelé pietní vzpomínky provoláváním nenávistných hesel a dalšími nemístnými projevy způsobili rozruch, který vyústil k nechutné výměně názorů mezi oběma "tábory".

I přes toto extempore mohl V. Duník přivítat kandidáta na prezidenta Josefa Skálu a další zástupce zúčastněných organizací. Samotná vystoupení přítomných hostů odsoudila hlasité projevy nesnášenlivosti a všichni řečníci zdůraznili smysl pořádání pietní vzpomínky. Shromáždění bylo svoláno kvůli zbytečné a nesmyslné smrti, kterou mají na svědomí obyčejní vrazi a na to se nesmí nikdy zapomenout! Je jen na nás, aby tento odsouzeníhodný čin zůstal čitelným a srozumitelným odkazem dějin !!!

Autor: František Kovář Stč. KR KČP
Foto: Autor