Uctění památky pohraničníka Kaliny

07.07.2021

Každoročně začátkem prázdnin probíhá na hřbitově v Cerhovicích na Berounsku pietní vzpomínka na pohraničníka Pepu Kalinu. V letošním roce se účastníci sešli u jeho hrobu ve čtvrtek 1. července. Krátkou životní cestu kamaráda vylíčil ve svém vystoupení ten nejpovolanější - předseda Okresní rady Klubu českého pohraničí Beroun Jiří Pokorný. Pepa Kalina zahynul před 65 lety při plnění služebních úkolů při ochraně státních hranic. Čestnou stráž s klubovými prapory u rodinného hrobu Kalinových drželi František Carvan a Miroslav Štika.

V letošním důstojné pietní vzpomínky roce se zúčastnila řada hostů. Kdo všechno se dostavil nám prozradil Jiří Pokorný: "Sešlo se 35 účastníků. Byl přítomen Pavel Sládek, starosta obce Drozdov (nezávislý za KSČM), odkud Pepa pocházel a dva členové zastupitelstva, ale i další občané místních obcí. Přišel předseda TJ Sokol Drozdov se sportovci z fotbalového oddílu, v němž Pepa působil před nástupem na základní vojenskou službu k Pohraniční stráži. Dostavili se i dva členové Národní rady KČP Mirek Maršálek a Anna Doušová.

Mezi přítomnými byli i rodinní příslušníci Kalinových - neteře, vnuci, pravnuci."

Předseda Skupiny memoriálních činností KČP Miloš Zahradník předal neteři Blance Kalinové Plaketu Za obětavou práci pro vlast", kterou zesnulému udělila Národní rada KČP.

V dnešní době, kdy se na nás z médií hrne řada desinformací, je organizování podobných akcí s pravdivými výklady konkrétních událostí velmi důležité. Na setkání v Cerhovicích bylo navíc cenné, že si tato fakta vyslechli mimo jiné také příslušníci střední i nejmladší generace.

Miroslav Maršálek,
Foto autor a Marie Maršálková