Uctění památky holocaustu

31.01.2023

I ve Vsetíně si dne 27.1.2023 připomněli občané Vsetína den památky obětí holocaustu u pomníku stojícím na místě vypálené židovské synagogy na Štěpánské ulici.

Pietní akt ozvláštnilo vystoupení pěvecké skupiny Masarykova gymnázia a Střední zdravotnické a Vyšší odborné školy zdravotnické pod vedením PaedDr. Heleny Kaločové.

Avizovaná široká veřejnost se ale nedostavila. Jejich počet se dal spočítat na prstech jedné ruky. Čest zástupcům společenských organizací zachraňovali předsedové KČP Vsetín Zdeněk Vejpustek a ČSBS Miroslav Mikulčák, kteří položily k pomníku kytici a zapálili svíčky. Za vedení města byli přítomno torzo rady města, starosta a dva místostarostové a poslanec PČR.

Bylo poměrně nevlídné, chladné počasí a žáci ZŠ, kteří byli na tuto pietní vzpomínku vysláni nebyli na takovou zimu připraveni. Poslední dny, bylo celkem příjemné počasí, tak oblečení podcenili a proto se třásli se chladem.

Je pravdou, že řečníci tuto situaci viděli a podle toho zkrátili své proslovy. Je jim ovšem ke cti, že připomněli, kdo se na osvobození koncentračního tábora v Osvětimi 27.1. 1945 podílel. Byla to Rudá armáda SSSR pod velením maršála Koněva, který velel Ukrajinskému frontu.

Zdeněk Vejpustek

Vsetín 29.1. 2023

Fotogalerie: