Socha Pohraničníka se psem

28.09.2021

Cínovec - V sobotu 25. září 2021 byla slavnostně odhalena socha Pohraničníka se psem, u příležitosti 70. výročí přijetí zákona o ochraně státní hranice.

Autorem záměru byl Klub Českého pohraničí, který chtěl připomenout a vzpomenout na všechny ochránce státní hranice, od vzniku samostatné Československé republiky. V této souvislosti je nutno připomenout, že mladá Československá republika musela podstoupit tvrdé boje v letech 1918-1919, aby ubránila svoje hranice.

V této cestě pokračovala Československá republika i po skončení druhé světové války. Republika musela opět přijmout opatření, aby ubránila svoje hranice. A opět mnoho mladých chlapců nastoupilo do služby na Státní hranici k ochraně republiky.

V dobách společné ČSSR byla ochrana prováděna pravidelnými jednotkami Pohraniční stráže. Po změně režimu v České republice, od roku 1990 se o ochranu naší státní hranice stará už jen Cizinecká policie.

Ochrana státní hranice byla, je a bude jedním ze základních pilířů zabezpečení každého samostatného státu. Národ, který si nedokáže ohlídat a ubránit své hranice, tak jednoduše zanikne. I dnes je, vzhledem k neklidným poměrům ve světě jasné, že tato slova platí stále.

Klub českého pohraničí má zapsáno v preambuli svého vzniku: "Jen zůstane-li naše pohraničí české, zůstane česká i naše vlast." Pro členy Klubu českého pohraničí jsou tedy hranice symbolem naší svobody.

František Kovář
Foto: autor