Sobota 10. června 2023, Lidice, Kladensko

12.06.2023

V roce 1942 němečtí fašisté na rozkaz Adolfa Hitlera a Heinricha Himmlera v Protektorátu Čechy a Morava zcela zničili obec Lidice jako pomstu za předcházející atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a za sílící český národní odboj proti německé okupaci. Ozbrojené složky SS a Gestapa popravily všechny muže starší 15 let, ženy a děti deportovaly do koncentračních táborů a plynových komor, několik dětí německé Říšské úřady předaly ke germanizaci. Celkem brutálně zahynulo 340 lidických obyvatel. Nacisté chtěli vymazat jméno Lidice z historie, ale jejich nelidský zločin vyvolal mezinárodní odsouzení a obrovskou solidaritu.

V 81.výroční den lidické tragédie zástupci Klubu českého pohraničí společně se zástupci Komunistické strany Čech a Moravy v čele s předsedkyní Kateřinou Konečnou položením věnců a květin u hromadného hrobu lidických mužů uctili památku obětí. Následovaly je i ženy Levicového klubu žen, které v závěru piety položily květiny u sousoší lidických dětských obětí druhé světové války.

Tímto pietním aktem přítomní účastníci vyjádřili svoji úctu a solidaritu se všemi, kteří hrdinně položili životy za naši národní svobodu a demokracii.

Autor: František Kovář
Foto: autor textu