S úctou Vám

04.05.2021

Léta běží. Rok s pandemií covid-19, utlumil vše kolem nás. Školství, kulturu, tělovýchovu, společenské vyžití a z velké části i ekonomiku. Jednou po létech se pro nás i toto nepříjemné období stane historií.

Dnes také vzpomínáme na jedno pro nás významné historické období našeho života - na květnové dny roku 1945. Je to již 76 let, co nás Sovětská armáda osvobodila z poroby německého fašismu. Zbyly jen vzpomínky a hroby těch, kteří za naše osvobození položili své životy. V naší obci Horky nad Jizerou máme také na místním hřbitově tři hroby hrdinů.

První Josef Krupka padl 7. května 1945 na pražské barikádě.

Na zámku v Horkách byl v roce 1945 vojenský lazaret Sovětské armády. Máme zde hrob dvou vojáků. Žena Antone Grigorievna z Leningradu zemřela 16. května 1945 a Štěpán Matjejevič Šušpanov zemřel 12. zíří 1945.

Válka skončila, ale nebezpečí stále setrvávalo a 25. srpna 1947 padl na Slovensku při obraně státní hranice Vladimír Valenta.

V letech před covidem-19 zajišťoval důstojný pietní akt u každého hrobu Klub vojenské historie z Brodec nad Jizerou. Patří jim velký dík.

Co říci na závěr. Poděkování, čest a úctu padlým hrdinům a všem kteří bojovali proti německému fašismu až do zdárného konce. Za velkých ztrát Sovětský svaz zvítězil a milionům z nás zachránil životy. Moc dobře si pamatujeme, jaké plány měl Adolf Hitler s českým národem. Bez Sovětského svazu by Československo nebylo. Na to nesmíme nikdy zapomenout.

Jiřina Matoušková
OR KČP Mladá Boleslav