Příběh z Plané

17.12.2020

Vedení útvaru obdrželo informaci, že se v okolí může pohybovat nebezpečný vojenský zběh z tachovské posádky Myslovič s kriminální minulostí, vyzbrojený samopalem a značnou zásobou munice. Zběh však na Plíška vypálil dávku, kterou on opětoval. Zběh se po chvíli vztyčil, samopal položil na zem a ruce zvedl nad hlavu.

Svobodník Plíšek se k němu začal opatrně přibližovat, jištěn Kuklou, který byl v tom okamžiku vzdálený 50 až 70 metrů. Zběh se však náhle prudce sehnul, zvedl svůj samopal a vypálil dávku. Kukla vykřikl a sesul se k zemi, Plíšek bleskově zalehl a Myslovič rychle utíkal z místa střetnutí a za chvilku již byl ve velké vzdálenosti. Plíšek si upravil nastavení hledí a na vzdálenost asi 300 metrů po něm zahájil palbu mířenými dávkami. Prchající muž upadl na zem a nehýbal se. Jako každoročně i letos jsme se sešli, abychom uctili památku vojína Miloše Kukly, který byl postřelen 27. 11. 1979 a na následky zranění zemřel 3. 12. 1979 ve Fakultní nemocnici v Praze ve věku 21 let.

Účast na pietním aktu byla z Plané, z Německa se podařilo dostat Uwemu, z Chebu, Františkových Lázní Jaroslav Křemen a z Mostu. Úvodní slovo pronesla Maruška Čechová, poté jsem řekla pár slov i já za Národní radu Klubu českého pohraničí. Pak na požádání Štěpána Drapáka jsem předala npor. v.v. Václavu Velíškovi medaili Za zásluhy o rozvoj KČP II. stupně. Předali se k pomníku květinové dary a po společné fotce jsme odjeli na kratší besedu do Plané. Pavla Kaucká nám přeložila konverzaci s Uwem. Překvapili mne z dárkem k narozeninám, což mne velmi dojalo.

Děkuji Marušce Čechové za zajištění akce.

Mája Hanischová