Přestože vzpomínky na Leškovice blednou

28.03.2023

Ve čtvrtek 23. března se v Leškovicích u Chotěboře konal pietní akt k 78. výročí hrdinské smrti sedmi členů štábu partizánské brigády Mistr Jan Hus pod velením majora Rudé armády Alexandra Vasiljeviče Fomina. Padlí partyzáni 27. března 1945 byli české, ruské a ukrajinské národnosti.

Přítomní účastníci v úvodu shlédli seskok parašutistů, následovaly krátké projevy hostů. Zazněla hymna a účastníci položili věnce a květiny k památníku padlých členů štábu.

Tato brigáda působila v období druhé světové války od 26. října 1944 do osvobození v květnu 1945 na Čáslavsku, Havlíčkobrodsku a Přibyslavsku. Ze dvanácti původních členů výsadku měla v březnu 1945 přes čtyři sta hlavně mladých lidí. Mezi její členy patřili i místní obyvatelé, kteří poskytovali partyzánům pomoc a úkryt.

Pietní akci uspořádal OV KSČM Havlíčkův Brod za spoluúčasti Svazu bojovníku za svobodu a Klubu českého pohraničí Vysočina.

Čest jejich památce a poděkování občanů Československé republiky za výraznou pomoc při osvobozování od německého fašismu.

Autor: František Kovář
Foto: Autor