Právě v dnešní době je nutno připomínat

26.08.2021

Členové vlasteneckých spolků okresu Beroun uctili ve středu 18. srpna památku Josefa Moláka, člena vedení III. ilegálního odboje ÚV KSČ v období bojů proti fašismu, který byl zavražděn nacisty při zatýkání 18. srpna 1943.

Josef Molák po zasedání ilegálního ÚV KSČ, které se konalo 9. července 1943 v památné chatě Port Igarka v Údolí Ticha v Březové na Berounsku za účasti Rudolfa Vetišky, realizoval se svými druhy směrnice Moskevského vedení KSČ v boji proti nacistům. Pomáhal ustavovat bojové družiny, jako základ partyzánských oddílů. Ty se staly jedním ze základů přípravy na celonárodní povstání, prováděly diverzní činnosti na železničních tratích a objektech sloužících fašistům.

Přítomní účastníci, mezi nimiž byli místopředseda OV KSČM Václav Hrubý, předsedkyně OV ČSBS Alena Mészaroszová, Jiří Pokorný za KČP, Anna Doušová za LKŽ, položili kytice u pomníku, který v Berouně připomíná jednu z velkých osobností protifašistického boje.

Čest jeho památce.

Jiří Pokorný