Pod prapory Klubu českého pohraničí

12.05.2023

U Milínského památníku Vítězství, pod dvojicí žulových pylonů, se 8. května 2023 uskutečnil pietní akt k uctění obětí bojové operace a posledních výstřelů druhé světové války.

V bitvě u Slivice, ve Středních Čechách na Příbramsku, se v noci z 11. na 12. května 1945 střetla vojska německého generála Karla von Pückler-Burghausse a Rudé armády, zatímco okolí se již radovalo z míru.

A tak několik desítek občanů, členů KČP, jeho příznivců, členů KSČM, LKŽ a dalších společenských organizací, se přišlo poklonit padlým hrdinům. V úvodu položili na desku památníku květiny. Pietního aktu se účastnil mimo jiné předseda Středočeského KV KSČM, předsedkyně LKŽ a předseda středočeské krajské rady KČP. Přišel také předseda Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska.

Jiří Pokorný, čestný předseda středočeské KR KČP, ve svém projevu upozornil na některé, vládní rozhodnutí a veletoče ve výkladu historie.

Dnešní doba je plná mnoha paradoxů. Pro mladou generaci se upravují dějiny tím, že z vítězů se dělají nepřátelé a z nepřátel vítězové. Je důležité si toto připomínat i v souvislosti s tím, jak se zhoršila a stále zhoršuje bezpečnostní situace v Evropě i ve světě a jak naše vláda svým konáním ještě přilévá olej do ohně.

Dále ve svém vystoupení zdůraznil, že úcta k padlým hrdinům by se neměla stávat hříčkou dezinformací ani propagandy. Musíme si stále připomínat i fakt, že ti, kteří vybojovali v roce 1945 naši svobodu, vybojovali i naše životy. Je nutné vnímat proměnlivost dnešní doby, odsuzovat vše, co je nyní špatné, nezpronevěřovat se a být vděčni těm, kteří pomohli našim předkům, dodal čestný předseda Jiří Pokorný.

S odstupem času se vzpomínky vytrácejí a i dnes na tomto místě vidíme, že zde není mnoho mladých lidí, přestože je toto téma v dnešní době stále aktuální.

Autor: František Kovář
Foto: autor texu