Po stopách pochodu smrti (2010)

15.05.2010

Rogoźnica (Polsko) - Choustníkovo Hradiště (Česká republika)

Dne 15.5. 2010 se konala mezinárodní pietní vzpomínka na 65. výročí pochodu smrti z koncentračního tábora Gross Rosen u polského městečka Rogoźnica do Choustníkova Hradiště, kde pochod vyvrcholil povražděním 143 vězňů, kteří již nemohli kvůli nemocem a vysílení pokračovat.

V roce 2009 se k tomuto pietnímu aktu konal 1. ročník cyklistické jízdy "Paměť národa". Ing. Zdeněk Horský uskutečnil svůj nápad a sólo jízdou z Rogoźnice do Choustníkova Hradiště uctil památku povražděných a umučených vězňů z tohoto transportu. Z Trutnova ho na posledních 20km doprovodily B. Bubnová, H. Bezděková a J. Guzý .

Význam a mezinárodní účast na pietním aktu v Choustníkově Hradišti nás zavázala uskutečnit 2. ročník cyklistické jízdy od brány koncentračního tábora Gross Rosen do Choustníkova Hradiště. Dne 15.5. 2010 jsme ve 4:00 hodiny ráno vyrazili autem směr městečko Rogoźnica v Polsku. V Meziměstí u Broumova se k nám přidali členové organizace Českého svazu bojovníků za svobodu z Náchoda v čele s předsedou Mgr. Milanem Andresem, frontovým bojovníkem Antonínem Vaškem, totálně nasazeným vězněm Václavem Brychem a synem frontového bojovníka Josefem Andresem. Za nepříznivého počasí, stálého mrholení a teploty 7°C, jsme dorazili k bráně koncentračního tábora. Po prohlídce muzea a promítnutí dokumentárního filmu o historii tábora jsme společně položili květiny k památníku umučených a povražděných vězňů.

To již nastal čas nasednout na kola a vyrazit na 102 km dlouhou trasu, kterou šel od 13. do 18. února 1945 transport více jak 9000 vězňů. Na jízdu jsme vyrazili ve složení Ing. Z. Horský a H. a R. Bezděkovi v 8:40 hodin. Cestou bylo velké chladno, okolo 10°C, ale naštěstí nepršelo. Tím více jsme si uvědomovali velké utrpení pochodujících vězňů v únorových mrazech a nedostatečném oblečení. Po celé trase jsme neměli žádné technické ani zdravotní problémy, a tak jsme po pěti a půl hodinách čisté jízdy dorazili v 15:20 hodin do Choustníkova Hradiště. Zde jsme při pietním aktu položili květiny k Památníku obětem pochodu smrti a tím jsme uzavřeli 2. ročník naší jízdy "Paměť národa".

Naše velké poděkování patří přátelům z Českého svazu bojovníků za svobodu z Náchoda. Přítel Miroslav Holča nás autem obětavě doprovázel na území Polské republiky, dále děkujeme příteli z KČP Trutnov Ing. P. Bezděkovi za dopravu cyklistů na start. Doufáme, že pro příští rok se najde více zájemců absolvovat tuto jízdu "Paměť národa" a uctít tak utrpení a památku vězňů z pochodu smrti.

Roman Bezděk, KČP Trutnov