Pietní akty ve Zlínském kraji
Dne 22.4. 2023 v 10 hodin jsme si připomněli položením kytice k pomníku, tragickou událost která se stala 3. dubna 1945 v Juříčkovém mlýně. Za pomoc partyzánům Němci zastřelili všechny členy Juříčkovi rodiny a mrtvoly vhodily do zapáleného domu. Neváhali zabít i 14 ti letou dcerku. Tak se chovali fanatičtí Němci, na samém konci války na Valašsku i když věděli, že mají válku prohranou.
Dne 22.4. 2023 ve 14 hodin začal pietní akt v Prlově. Tato, také těžce zkoušená obec, tvrdě zaplatila za pomoc partyzánům. Fanatičtí Němci zavraždili 23 občanů vesnice, nehleděli na věk, jejich domky zapálili. Jejich památku uchovává v paměti jak obecní úřad tak i Valašský odbojový spolek.
Pietní akt Ploština 23.4. 2023 ve 14 hodin.
Ploština byla osada ležící v kopcovitém terénu, která je vzdálená 3 km severně od Vysokého Pole. Její tragický osud je známý – pár dnů před koncem druhé světové války, přesně 19. dubna 1945, zdejších deset usedlostí vypálilo německé policejní komando SS spolu se speciální protipartyzánskou jednotkou Josef, která měla sídlo ve Vizovicích. Němci tam mučili a nakonec upálili Ploštinské muže, ženy i děti. V plamenech našlo smrt 24 lidí. Původní památník, obětem války, který někomu připomíná vztyčenou ruku, jinému plameny je od Šebestiána Zelinky. Ten prošel kompletní renovací. Jen chybí socha partyzána Jaroslava Ocáska, která byla přemístěna do interiéru. Ovšem bez označení jména. Místo amfiteátru je moderní návštěvnické centrum – elipsovitý objekt zapuštěný do země se zelenou střechou za 150 mil. Kč. Tady je umístěna hlavní expozice etnografa a historika Ondřeje Machálka, která připomíná tragédii samotnou. Představuje nejen jednotlivé oběti, ale i viníky – konfidenty gestapa a udavače a především surové Německé zfanatizované vojáky. Připomíná i tragické události konce války z okolních obcí – Prlova, Vařákových pasek, či Juříčkova mlýna.
Jen malý dovětek k výstavce zbraní v návštěvnickém centru: Anglický samopal STEN nepoužívali partyzáni. Německý samopal MP 3008 nebyl v držení partyzánů. Ani americký samopal M3 partyzáni nevlastnili. Stálo by za to, aby u uvedených zbraní, byla poznámka, proč se v expozici objevily.
Pietní akt proběhl také 28.4. 2023 na Bunči jako připomínka na tragické události na konci války v Chřibech. V této oblasti operovala partyzánská skupina Olga, která byla součástí 1.partyzánské brigády Jana Žižky. Zde pietní akt uspořádal MK KČP Morkovicko pod vedením Františka Kotka. Celým pietním aktem slovem provázel JUDr. Stanislav Rafaj. Účast byla velmi početná. Na třicet jedna účastníků bylo velmi spokojeno. Bylo připraveno i malé pohoštění z frgálů.
Po pietním aktu se členové KČP sešli na přátelském setkání v místním rekreačním zařízení.
Nezapomínáme ani na naše krajany, kteří položili své životy v bývalé Jugoslávii.
Dne 12.5. 1942 skonal smrtí hrdinů s. Jan Čmelík nar. 16.11 1905.Od roku 1935 člen KS Jugoslávie.
Popraven byl po šestiměsíčním bezvýsledném mučení v Srbské Sremské Mitrovici.
Za jeho odbojovou činnost byl oceněn 20.6. 1976 šesti Československými řády: Ondrášův řád, medaile Za chrabrost, Za odvahu, řád Za chrabrost, řád Za službu vlasti, řád za Zásluhy o obranu vlasti a vyznamenání Za vynikající práci. Ocenění přebralo 6 synů v Praze od presidenta G. Husáka za doprovodu velvyslance SFRJ v ČSSR.
Čest jeho památce.
Vzpomínají rodiny z Moravy, Slovenska, Stará Pazova, Subotici, Jagodině, Novi Sad, Sremská Mitrovica. Ke vzpomínce se připojuje KR KČP Zlínského kraje.
Zdeněk Vejpustek, předseda KR KČP Zlínského kraje.
Vsetín 16.5. 2023
Fotogalerie: