Pietní akty Slovensko.

16.9. 2023 jsme se na pozvání KČP Svatý Kopeček účastnili zájezdu na Slovensko.

Záměrem zájezdu bylo: návštěva míst, kde bojovali naši vojáci proti banderovským bandám v roce 1947. První zastavení bylo u památníku partyzána na Makovském průsmyku v 800 m n.m. který je připomínkou přechodu 1.partyzánské brigády Jana Žižky. Druhé zastavení bylo v obci Krasňany. Zde má pamětní desku na místní požární zbrojnici strážmistr SNB Ladislav Patočka, kde jsme položili kytice a uctili jeho památku naši a Slovenskou hymnou. Přítomna pietního aktu byla i starostka obce Krasňany.

Další zastavení bylo v obci Varín u pomníku SNP, i zde byly položeny věnce. Poslední zastavení bylo u pomníku Francouzských partyzánů na Zvonici u Strečna. Zde byl pietní akt zakončen jak Českou, tak i Slovenskou, ale i Francouzskou hymnou.

Návrat čtyřiceti členného zájezdu, proběhl bez problémů a v pozdních večerních hodinách se všichni v pohodě vrátili do svých domovů.

Poděkování patří Klubu českého pohraničí Svatý Kopeček, zvláště předsedkyni Olze Kohoutové, bez ní by se tento zájezd neuskutečnil.

Zapsal Zdeněk Vejpustek, KČP Vsetín.
foto př. Karel Šimek KČP Olomouc.