Pietní akt v Ruzyňských kasárnách

Uctění památky devíti představitelů studentských organizací v Ruzyni

V sobotu 17. listopadu 2023 se uskutečnilo pietní shromáždění v Ruzyňských kasárnách. Účastníci se sešli u pomníku poblíž vstupu do objektu, aby uctili památku devíti studentů, popravených Němci po uzavření českých vysokých škol v listopadu 1939.

Akci organizoval Československý svazu protifašistických bojovníků ve spolupráci s Vojenským sdružením rehabilitovaných AČR a Sdružením osvobozených politických vězňů a pozůstalých.

Mezi účastníky byli zástupci Parlamentu ČR, politických stran a řady vlasteneckých organizací. Poté, co členové jednotlivých delegací položili věnce a kytice k pomníku, někteří z nich krátce vystoupili. Byli mezi nimi například poslanci Tomio Okamura a Jiří Kobza. Za Československý svaz protifašistických bojovníků promluvil Petr Mrázek, za Český svaz bojovníků za svobodu předseda ÚV Jaroslav Vodička. Přítomen byl rovněž zástupce KSČM Petr Vlček.

Po skončení oficiálního programu jsme se s některými přáteli odebrali do pamětní síně, věnované nejen již zmíněným devíti představitelům studentských organizací, ale i vyšším důstojníkům československé armády a stovkám dalších vlastenců, kteří byli německými okupanty popraveni ve zdejších kasárnách.

Miroslav Maršálek, člen NR za Středočeský kraj
Foto: autor