Pietní akt u Otova 7. 5. 2023

09.05.2023

Dne 7.5.2023 od 14.00 hodin se konal tradiční pietní akt na památku postřekovských chlapců zabitých u Otova. Akci pořádá každoročně obec Postřekov a KČP Postřekov. Letošní akt byl zajímavý tím, že byl odhalen nový památník v místech, kde k této události došlo:

"Po osvobození Postřekova dne 2.5.1945 byla z postřekovských mužů zřízena pořádková služba. Ta pak prohledávala okolní německé vesnice a hledala zbraně. 4.5.1945 se pořádková služba vydala do obce Pařezov, kde bylo sebráno jen několik pušek u civilního obyvatelstva. Skupina pokračovala k otovskému mlýnu. Na zpáteční cestě však na začala z lesa Červený vrch střílet německá armádní jednotka SS. Poněkud pozadu zůstali dva příslušníci skupiny, pravděpodobně již ranění a to: Josef Řezníček (22) a Jiří Kohout (19). Ti pak byli zajati, uvězněni a mučeni ve škole v Otově. Následující den 5.5.1945 ráno okolo 6. hodiny pak byli v místní pískovně popraveni. Jakub Krutina (38), Václav Gibfried (32), Josef Beroušek (37) a Václav Pacík (31) chtěli osvobodit raněné kamarády, ale byli zabiti u otovského mlýna ještě večer. Po této události následovala akce americké jednotky, dislokované v Postřekově a ústup Němců. Všechny umučené chlapce pak postřekovští občané převezli do Postřekova a uložili do kaple.

U Jakuba Krutiny byl nalezen za košilí zakrvácený lístek, na který stačil před smrtí napsat:

" Šli jsme pro chlapce, zaskočili nás, zranili a dobili. S Bohem ženo, synu, otče a ostatní. Ať žije Osvobozené Československo a Sovětský svaz!"  Kuba

Václav Jílek
předseda OR KČP v Domažlicích

Fotogalerie: