Pietní akt konaný u příležitosti 72. výročí brutální vraždy strážmistra Jaroslava Honzátka

04.10.2023

Ve čtvrtek 28. září dopoledne 2023 se před nádražím ČSD shromáždili účastníci aktu, kteří do Čelákovic přijeli z různých částí naší republiky. V 11 hodin se průvod vydal po Masarykově ulici k místu, kde před 72 lety zavraždili členové teroristické skupiny bratří Mašínů nelidským, brutálním způsobem strážmistra Jaroslava Honzátka. Zde již čekali další účastníci, převážně místní spoluobčané. Teplé slunečné počasí mělo pozitivní vliv na náladu účastníků. Tu nezkazilo ani několik provokatérů, narušitelů na protějším chodníku, kteří svým transparentem, s vyobrazeným srpem a kladivem = hákový kříž a nápisem STEJNÝ SVINĚ, uráželi a hanobili účastníky aktu i členy KSČM.

Před pamětní deskou na budově bývalé služebny SNB a fotografií oběti účastníci aktu položili věnce a květiny. Po úvodní Československé státní hymně přivítal účastníky jménem pořadatelů člen MěO KSČM Čelákovice Vladimír Duník již tradičně citací úvodních vět z otevřeného dopisu, který zaslal tehdejšímu premiérovi Topolánkovi poté, co premiér svévolně udělil vysoké státní vyznamenání členům teroristické skupiny bratrů Mašínů. S. Duník zároveň omluvil další hosty, kteří se nemohli letos pietního aktu zúčastnit, většinou z vážných rodinných, ale především zdravotních důvodů,

Kromě místních letos přijeli z různých částí naší krásné republiky převážně členové KČ. Již tradičními, váženými hosty byli bývalý poslanec PČR a předseda OSČMS Stanislav Grospič, předseda OV KSČM Nymburk Zdeněk Milata, předseda OV KSČM Praha – východ a člen VV ÚV Zdeněk Štefek, předseda OV KSČM Kolín František Švarc. Svou návštěvou poctili předseda a místopředsedkyně NR KČP Jaroslav Hudec s Majkou Hanischovou a čestný předseda Středočeské rady KČP Jiří Pokorný.

Po přivítání V. Duník požádal hosty o krátký proslov. Postupně promluvili a vyjádřili se nejen o tragické události té doby, ale i k současné nelichotivé situaci Jaroslav Hudec, Jiří Pokorný a Stanislav Grospič. Jejich projevy odměnili přítomní potleskem.

Díky pořadatelům a přítomnosti hlídky městské policie, která dohlížela na bezpečnost účastníků a silničního provozu, se podařilo potlačit snahu provokatérů o provokace, takže až na několik sprostých výkřiků proběhl pietní akt v poklidné atmosféře.

Na závěr V. Duník poděkoval všem, kteří se přišli poklonit a uctít památku oběti, která nebude a nesmí být nikdy zapomenuta, a vyzval přátele, kteří přivezli květiny a věnce k odjezdu na hřbitov v Zápech. Tam jsme se setkali se synem Jaroslava Honzátka a jeho manželkou.

U rodinného hrobu obloženého květinami Vladimír Duník ještě jednou krátce poděkoval všem přítomným za účast. Historická fakta ze života oběti krátce připomněl Jiří Pokorný. Dojetí a poděkování rodinných příslušníků za vše, co děláme pro připomenutí tohoto a dalších brutálních nelidských činů, bylo symbolickou tečkou této, sice smutné, ale vydařené akce.

Autor textu: Vladimír Duník, člen Středočeské rady KČP