PIETNÍ AKT K 78. VÝROČÍ DNE VÍTĚZSTVÍ, OLŠANY 2023

10.05.2023

Klub českého pohraničí je každým rokem přítomen pietního aktu na Olšanských hřbitovech v hlavním městě Praze. Na naši letošní účast na pietním aktu dne 8. května 2023, na státní svátek, neměla vliv ani nepříznivá mezinárodně politická a vojensko politická situace mající souvislost s ozbrojeným konfliktem na bývalé sovětské Ukrajině. 

Naši delegaci jsem vedl osobně a společně se mnou se ji účastnili členové Národní rady KČP přátelé Miroslav Říha, Ivan Keller a Petr Sudík. Jsem rád, že se společně s námi účastnili pietního aktu členové neformální skupiny Psohlavci z Chodové Plané, mnozí v uniformách Pohraniční stráže a s výzbrojí. Měli sebou prapor jejich skupiny Psohlavci. Tito nejsou součástí našeho klubu a působí samostatně jako neformální skupina fanoušků bývalé Pohraniční stráže. 

Osobně zastávám názor, že by pro ně i pro nás bylo lepší, aby se stali členy našeho zapsaného spolku Klubu českého pohraničí. 

Pro mně bylo velkou ctí osobně uctít památku gardového poručíka Rudé armády Ivana Grigorijeviče Gončarenko, velitele tanku věžové číslo 1-24, který zahynul hrdinskou smrtí 9. května 1945 při osvobozování hlavního města Prahy na Klárově, nedaleko od Mánesova mostu přes Vltavu. Střední tank T-34/85 byl součástí tankové čety od 63. gardové "Čeljabinské" tankové brigády 10. gardového Uralsko-Lvovského dobrovolnického tankového sboru ("tzv. Černých nožů") ze 4. gardové TA, která měla za úkol proniknout k mostu přes Vltavu a dále postupovat do centra hlavního města na pravém břehu Vltavy. 

Přes prudké boje velké části jednotek Rudé armády s jednotkami německé armády a vojska zbraní SS na mnoha místech území hlavního města, dnešní prorežimní "pisálkové", bohužel i někteří historici a politici, lživě tvrdí, že osvoboditelé vstoupili do již "osvobozené" Prahy. Tohle není samozřejmě pravdou, jde o účelovou snahu snížit význam historické mise Rudé armády při osvobozování naší vlasti.

Klub českého pohraničí a já osobně nadále povedeme občany České republiky k šíření pravdy o historii osvobození Československa.

Věčná sláva hrdinům padlým za svobodu Československa.

Sláva Rudé armádě, naší osvoboditelce.

Autor: Jaroslav Hudec, předseda Národní rady
            Klub českého pohraničí, z.s., Praha

Foto: Petr Sudík 

Videa:

Fotogalerie: