Pietní akt – 69. výročí

29.09.2020

Připomenutí tragické smrti strážmistra Jaroslava Honzátka započalo v Čelákovicích rozléhající se státní hymnou "Kde domov můj".

Jako každý rok se v Čelákovicích 28. září uskutečnila vzpomínka na jednu z mnoha tragických událostí, které se staly v období padesátých let v naší zemi. Pietní akt již tradičně proběhl u domu, kde byl 28. září 1951 zákeřně strážmistr Honzátko zavražděn. Uctění památky se zúčastnili kromě zástupců městské organizace KSČM Čelákovice i zástupci Středočeského krajského výboru KSČM, LKŽ, zástupce Národní rady a zástupci Krajské rady Klubu českého pohraničí. Akt byl doplněn dvěma proslovy. První byl přednesen JUDr. Stanislavem Grospičem, poslancem PČR a předsedou Středočeského krajského výboru KSČM a druhý Ing. Zdeňkem Štefkem, předsedou klubu zastupitelů KSČM a vedoucím kandidátem pro volby do zastupitelstva Středočeského kraje. V projevech zaznělo, že je morálním poselstvím takováto významná výročí připomínat, i přes obtíže, které sebou prosazování pravdy a svobody nese, že je třeba o ni neustále bojovat, i když v dnešní složité době provázené epidemií Covid-19 se sejde jen pár desítek lidí.

Následně se účastníci piety přesunuli do Záp, kde na hrob Jaroslava Honzátka položili věnce a květiny. S krátkým poděkováním a připomenutím složitosti období, v němž k tragické události došlo, v závěru celé akce vystoupil na hřbitově za Středočeskou krajskou radu KČP Jiří Pokorný.

František Kovář,
foto autor