Pietní akt 26.3. 2022 Žabárna u Fryštáku.

28.03.2022

V sobotním dopoledni 26.3. 2022 se tři členové K.R. KČP Zlínského kraje, Zdeněk Vejpustek, Karel Škrla a Jaroslav Matůš, zúčastnily pietního aktu, položení věnce ve tvaru srdce k památníku dvou sovětských radistek a to: Naděžda Dimitrijevna Kolbinová a Janina Česlavovna Dunajskaja., které byli zastřeleny ve Foukalově vile na Žabárně u Fryštáku. Pietní akt organizovala skupina Vize 71 pod vedením J. Tesaře a jeho dvou členů..

K neblahé události došlo 31. března 1945, kdy se dvě dvacetiletá děvčata postavila na odpor příslušníkům gestapa a v boji obě padly. Naďa byla příslušnicí zpravodajského výsadku Fakel, který seskočil už v srpnu 1944 u Trojanovic a spojil se s výsadkem Naďožnyj. Na jaře 1945 se zpravodajská skupina dostala do kontaktu s partyzány brigády Jana Žižky. Janina seskočila s výsadkem Lvovskij 25. března 1945 na paseku Bílová u Rajnochovic a byla tak na území protektorátu jen velmi málo dnů.

S laskavým svolením majitelů domu jsme se mohli podívat i dovnitř domu, kde se tragédie stala.

Prohlídka domu byla velmi poučná a přinesla nám hodně překvapivých poznatků.

Jedním z nalezených artefaktů, byl i obraz od Jana Kobzáně Žižka s nápisem: Daj nám, Bože moci těch Němcuov přemoci.

Velmi pěkná je i standarta, která nese sdělení: Tajná vojenská a civilní služba zpravodajská organizace při štábu 1. Československé partyzánské brigády Jan Žižky.

Jednou ze zajímavostí, které jsme ve vile viděli, je portrét Jana Masaryka s jeho vzkazem partyzánům brigády Jana Žižky.

"Slechy o Vás Jánošíci naši, dodávaly nám důvěru v dobách nejtěžších - já Vám navždy dlužím teď jste z hor a lesů přišli mezi nás budeme se starat o siroty těch, kteří v horách a lesích spí, umruvše pro nás, kteří dnes volně žijeme - 1.čs. Partizánské brigádě Jana Žižky dík a zdar! JanMasaryk."

Zdeněk Vejpustek, předseda Krajské rady KČP Zlínského kraje.

Vsetín 27. 3. 2022

Foto pořídil Jaroslav Matůš.