PAMĚŤ NÁRODA (2011)

14.05.2011

Dne 14.5. 2011 se v Choustníkově Hradišti konalo pietní shromáždění k 66. výročí pochodu smrti z koncentračního tábora Gross Rosen u polského městečka Rogoźnica do Josefova, městské části Jaroměře. Odtud měl být transport vězňů odvezen vlakem do koncentračního tábora Flossenbürg. Tehdejší Vyšší šéf SS a policie pro Čechy a Moravu SS-Obergruppenführer K. H. Frank však pochod přes území Protektorátu nepovolil, a tak se celý transport po zásahu SS-Untersturmführera Heinricha Eckeho z Královéhradeckého gestapa od hranice Protektorátu v Heřmanicích u Kuksu vracel zpět do Trutnova. V Choustníkově Hradišti umožnil velitel transportu SS-Untersturmführer Hartmann odvoz nemocných a vysílených vězňů na povozech. Toho využilo 179 vězňů, kteří však byli za Choustníkovým Hradištěm ubiti a postříleni. Dnes jsou jejich ostatky uloženy ve společném hrobu pod památníkem obětem tohoto pochodu na hřbitově v Choustníkově Hradišti.

Letošní rok Klub českého pohraničí Královéhradeckého kraje, obec Choustníkovo Hradiště a Krajský úřad Královéhradeckého kraje již podeváté pořádal mezinárodní pietní shromáždění k uctění obětí tohoto masakru, který se odehrál na sklonku 2. světové války, v únoru 1945. Záštitu převzal hejtman Královéhradeckého kraje Bc. Lubomír Franc. Pietní akt má také výraznou podporu armády České republiky a Českého svazu bojovníků za svobodu. Čestnou stráž u památníku zajišťují členové klubů vojenské historie v dobových uniformách. Součástí tohoto aktu se stal již třetí ročník cyklistické jízdy nazvané "PAMĚŤ NÁRODA". Jízda vždy začíná u brány koncentračního tábora Gross Rosen a kopíruje trasu pochodu smrti. Opět se jí zúčastnil její zakladatel Ing. Zdeněk Horský a Hana a Roman Bezděkovi.

Tentokrát nám, oproti loňsku, počasí přálo. V sedm hodin ráno jsme se na parkovišti u bývalého koncentračního tábora Gross Rosen sešli s přítelem Miroslavem Holčou, členem organizace Českého svazu bojovníků za svobodu z Broumova. Po krátké prohlídce muzejní expozice a kamenolomu, kdy nás opět přepadla ta neskutečná hrůza utrpení, jsme položili květiny u památníku všech obětí koncentračního tábora. Plni dojmů a odhodlání jsme o půl deváté nasedli na kola a vyrazili po stopách pochodu smrti. Pro představu obtížnosti 102 km dlouhé jízdy: Rogoźnica se nachází v nadmořské výšce 220 m n. m. a během trasy jsme vystoupali 1169 výškových metrů. Po celou cestu jsme měli na mysli nesmírné utrpení 9000 vězňů, kteří tuto trasu absolvovali v únorových mrazech, ve velmi vetchém vězeňském oblečení a obutí, navíc s minimem stravy. Jejich pochod nedoprovázel zpěv ptáků, jako naši jízdu, ale bití a řev esesmanů a štěkot psů. Během jízdy nás doprovázel svým vozem přítel M. Holča a poskytoval nám morální a materiální pomoc. V 15 hodin jsme dorazili k motorestu Výšinka vzdálenému asi 5 km od památníku, kde na nás čekali členové cyklistického oddílu z Choustníkova Hradiště. Ti s námi absolvovali závěrečný úsek naší jízdy. V cíli jsme společně s mnoha domácími a zahraničními delegacemi v 16 hodin položili věnce a kytice k pylonu památníku obětem pochodu smrti. S hlavním projevem vystoupil předseda Občanského sdružení Vojáci proti válce plk. v.v. Jiří Bureš. Ve svém vystoupení odsoudil mimo jiné největšího původce novodobých válek pro politické a ekonomické zájmy, Spojené státy americké.

Na závěr bych chtěl poděkovat příteli Ing. Pavlu Bezděkovi za odvoz cyklistů do Polska a příteli Miroslavu Holčovi za obětavý doprovod během celé cesty. Doufejme jen, že se příště najde více zájemců o absolvování této jízdy, zejména, když se bude jednat o 10. výročí konání pietního shromáždění, pod vedením Klubu českého pohraničí Královéhradeckého kraje.

Roman Bezděk, KČP Trutnov