Ostrava vysadila Pamětní lípu

18.04.2023

V neděli dne 16. dubna 2023 proběhla pietní akce u pomníku dvou mladých chlapců, pilota podporučíka Ivana Petroviče Kjotova a palubního střelce, vojína Nikolaje Alexandroviče Komleva v lese u Velké Polomi, který byl odhalen v roce 2005 Klubem českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava a Vlasteneckého sdružení antifašistů Ostrava. Na 6 desítek účastníků přivítal předseda KČP Ostrava a Společnosti Ludvíka Svobody Ostrava. Ve vystoupení řekl - tato osádka vzlétla, aby se připojila k dalším letcům, sovětským i československým, v boji o Ostravu, aby napomohla pozemním silám při jejím osvobození. Jako vojáci věděli, že každá mise je spojena s rizikem, ale šli do ní naplno. Poprvé jak naposled. Ano naposled, protože 20. dubna 1945 podlehli nepříteli v leteckém souboji a trosky jejich šturmoviku Il-2 dopadly na toto místo. Ani jeden z nich nepřežil. A přitom tak málo chybělo do Dne vítězství. My se zde každý rok scházíme, abychom nejen truchlili nad jejich smrtí, ale abychom si stále a znovu připomínali, že jejich smrt, jakkoliv krutá, nebyla marná. A že i jejich oběť napomohla tomu, že za nedlouhou dobu zavlál rudý prapor nad Reichstagem a pak už jen zbýval další týden k podepsání bezpodmínečné kapitulace Německa, tím ke konci druhé světové a Velké vlastenecké války, když kremelský orloj ukazoval první minuty dne 9. května 1945. Skláníme se před generací těch, kteří nám vybojovali vítězství. Ti vojáci s červenou hvězdičkou na čepici pro nás udělali tolik, že to nelze nijak změřit, nijak zaplatit. Zachránili nám českou, moravskou, slezskou a slovenskou vlast, životy budoucích generací, osvobodili Evropu, bránili svět, zachránili nás před genocidou. Spojuje nás společná paměť a společné naděje, naše společné aspirace, naše odpovědnost za současnost a budoucnost. Spojuje nás touha po míru. Kdo popře vlastní dějiny, tomu bude souzeno si je zopakovat. Protože nic nesmí být zapomenuto, nikdo nesmí být zapomenut!

Poté byla vysázena Pamětní lípa na počest 2 vojáků Rudé armády pilota podporučíka Ivana Petroviče Kjotova a palubního střelce vojína Nikolaje Alexandroviče Komleva, kteří zde položili své životy v roce 1945 při osvobozování Československa od německých nacistických okupantů. KČP VS Ostrava a SLS Ostrava se takto připojila k Mezinárodní akci Zahradě vzpomínek. Hlavním cílem rozsáhlé ekologicko - vlastenecké akce je vysazení 27 milionů stromů na památku každého padlého v letech Velké vlastenecké války. Jeto první strom v České republice. Akce Zahrada vzpomínek nebo Sad paměti je krásnou příležitostí, jak našim předkům poděkovat, ale také si zachovat vzpomínku na jejich hrdinství a oběti při osvobození naší vlasti. Každý občan naší země by měl zasadit strom na jejich vzpomínku.

Následně občané k pomníku položili kytice a rozsvítili svíce.

Po přesunu byly položeny květy i k pomníku tankisty Borise Pochožaje v blízkém lesíku.

Letošní pietní akt byl důstojným uctěním památky tří statečných vojáků, kteří zde položili před 78 lety své mladé životy za naši svobodu.

Nikdy na vaše hrdinství nezapomeneme!

Jan Gara KČP Václava Soukupa a SLS Ostrava