Ostrava nezapomíná na hrdiny.

18.03.2023

Svobodník František Vacula se narodil 14. 11. 1934 v Bělotíně, okr. Přerov. Po základním výcviku nastoupil na 3. rPS 1. prPS, 5.bPS Cheb.
Dne 10. 4. 1956 nastoupil službu společně s voj. PS Miloslavem Chalupníkem. Společně měli kontrolovat DZ a střežit vně SiS. Když dorazila další pohraniční hlídka, která je měla vystřídat u vrat zátarasu, na místě Vaculu ani Chalupníka nenašla. Po chvíli čekání hlídka vyrazila za SiS a zde našla cca 12m od SH nehnutě ležící postavu, která již nejevila známky života a byla zastřelena. Jednalo se o svob. Františka Vaculu. František Vacula byl zastřelen zákeřně zezadu z bezprostřední blízkosti voj. puškou vz.52, jež patřila Chalupníkovi. Chalupník, jako jeden z mála, byl v Německu odsouzen a vyfasoval 10 let. Hrob svob. Františka Vaculy se nachází v obci Bělotín u Hranic na Moravě. Dne 18. 3. 2023 delegace KČP V. Soukupa Ostrava z.s., sekce OSH Ostrava a Veteránů Pohraniční stráže Ostrava uctili jeho památku návštěvou místa jeho posledního odpočinku, položili pietní květiny a zapálili svíce. Čest jeho památce.

L. Nekvapil