Nic není zapomenuto, nikdo není zapomenut

11.04.2018

Memento druhé světové války rozpoutané Hitlerovským fašismem opět rezonovalo v Leškovicích (u Chotěboře). Ministerstvo obrany ČR, ČSBS, KR KČP Vysočina, OV KSČM Havlíčkův Brod a mnozí hosté uctili památku v 27. 3. 1945 padlých členů štábu Partyzánské brigády Mistr Jan Hus.

Pietní akt začal ve 14:00hod. přeletem dvou strojů 21. základny taktického letectva Čáslav. Poté zazněly hymny Běloruska, Ruska, Ukrajiny a ČR. Národů, jejichž příslušníci u Leškovic podlehli nespočetné přesile hitlerovců.

Boj sedmi většinou mladých členů štábu z 26. na 27. března "přežil" jen velmi těžce zraněný velitel štábu Alexandr Vasiljevič Fomin. Protože nebyl schopen vypovídat, fašisté jej zastřelili. Ale nejen to si účastníci piety s vojenskými poctami obětem, v Leškovicích připomínali.

V centru Vysočiny bylo na přelomu let 1944/45 osm partyzánských skupin. Od 26. října 1944 do osvobození i Partyzánská brigáda Mistr Jan Hus. Působila na Čáslavsku, Německobrodsku a Přibyslavsku. Z dvanácti členů výsadku měla v březnu 45 přes čtyři sta hlavně mladých lidí.

Pieta v lese Na Dlouhé, místě posledního boje štábu brigády, obklíčeného wehrmachtem, byla i příležitostí k úvahám nad historickou pamětí mladé generace. Zda nebude, dumal ředitel Památníku Pečkárna, nucena si historii nějak zopakovat. A to si nikdo z přítomných nepřál.

Foto J. Hřebřina / připravil JKtB