NA OSVOBODITELE NA JIHU ČECH NEZAPOMÍNAJÍ

24.01.2024

Nikdy žádná generace nesmí zapomenout na hrůzy II.světové války - smrt milionů lidí a téměř nesnesitelné útrapy, které prožívali naši rodiče, dědové a babičky.

Jako každý rok jsme si 8.května připomněli 78. výročí osvobození naší vlasti a celé Evropy slavnou Rudou armádou a jejich spojenci. Zástupci KČP vojína Adama Ruso Novohradsko manžely Leštianských, Spáčilů a Rolinců se poklonili památce vojáků Rudé armády, osvoboditelů města u pomníku "SPASIBO" v Českých Velenicích. Byli jsme jediní občané z téměř více jak 3-tisícího města. Jiní občané si nevzpomenuli nebo si nechtěli dělat problémy.Tak to v této době je.

Uctili jsme památku 512 maďarských židů, kteří maji společný hrob nedaleko hřbitova v Českých Velenicích.Tito občané byli od listopadu 1944 do února 1945 umučeni a zemřeli hladem v záchytném táboře v rakouském Gmündu. Jejich mrtvá těla byla na selských povozech převezena ke hřbitovu a postupně zahrabána do společné jámy. Nikdo si nedovede představit útrapy těchto obětí války. Až v polovině roku 1945 byly ostatky těchto obětí důstojně pochovány ve společném hrobě.

Poklonili jsme se památce "Obětem nacismu" u pomníku 1300 obětí, zemřelých dělníků z opravárenských dílen, francouzkých, italských zajatců a více jak 150-ti občanu Českých Velenic. Všichni zahynuli 23.března 1945 je pár týdnů před koncem války při zničujícím bombardování téměř třiceti bombardérů americké armády, které přiletěli z Itálie přes Rakousto s úkolem zničení železničního uzlu, opravárenských dílen a nádraží před ustupující německou armádou.Výsledek byl katastrofální. Město bylo téměř zničeno.

České Velenice byly osvobozeny 8 května 1945.

Dále jsme se poklonili památce Osvoboditelů v obci Nová Ves nad Lužnicí, kde pom ík nebyl udržován a nikdo z občanů si na osvoboditele nevzpomněl. Naši cestu k pomníkům osvoboditelů jsme ukončili v Suchdole nad Lužnicí, kde stojí překrásný pomník rudoarmějce. Položením kytice a vzpomenutím na události osvobození jsme vzpomínkouvou pouť ukončili.

Byli jsme celkem zklamáni z přístupu občanů Vitorazského pohraničí k připomenutí si 78. výročí osvobození.

Důstojným způsobem jsme si za celý Klub českého pohraničí připomněli osvobození u pomníků na Nových Hradech a Horní Stropnici.

Doufejme, že se přístup občanů a samosprávy příště zlepší. Chceme tomu věřit .

Autor: Jindřich Rolinc
Foto: František Spáčil