Moravskoslezská krajská rada KČP nezapomíná na Liptáňskou tragédii 1938.

03.10.2022

Moravskoslezská krajská rada KČP si každoročně připomíná památku zavraždění 6 příslušníků SOS a četnictva v Liptani sudetoněmeckým obyvatelstvem vesnice pod vedením nacistů Alfreda a Franze Seligovými, tiskařským dělníkem Reichelem a řezníkem Görlichem a to: vrchního respicienta finanční stráže Ludvíka Svobodu (nar. 1899), dozorčích finanční stráže Františka Čecha (1910), Vítězslava Hofírka (1910) a Inocence Dostála (1910). S nimi zahynul velitel četnické stanice vrchní strážmistr Rudolf Mokrý (1887) a strážmistr Vilém Leher (1912). Letos v sobotu 1. 10. 2022 položila MS krajská rada za účastí členů KČP z Ostravy, Opavy, Krnova a Bruntálu kytice u dvou pomníků této tragédie. První pietní akce se uskutečnila u pomníku připomínající tragédii z roku 1938 v Liptani, kde všechny přítomné přivítal předseda MS KR KČP př. Gara a poté př. Vartecký připomenul smutnou tragédii roku 1938. Poté byly položeny kytice. Přítomní se přesunuli i k druhému pietnímu místu, a to k bývalé četnické stanici v Liptani, domu č. 261 i zde byly položeny kytice. Členové Moravskoslezské krajské rady KČP, z. s. se přesunuli do Krnova, kde proběhlo 3. zasedání Moravskoslezské krajské rady. Jednání se uskutečnilo na MěV KSČM. Na jednání proběhla kontrola závěrů z 2. zasedání MS KR, informace z jednání VNR, NR KČP, 11. národního sněmu KČP, příprava účetní uzávěrky hospodaření za rok 2022, práce Sekce OSH Ostrava a Veteránů PS Ostrava a činnosti práce MěO KČP v kraji.

Jan Gara (MS KR KČP)