Masopust v Praskolesích byl plný radosti

07.02.2024

To, že se na mnoha vesnicích a dokonce i ve městech dodržují dávné tradice nejrůznějších lidských radovánek, není vcelku nic zvláštního. Faktem je to, že se organizace jakékoliv akce musí ujmout parta nadšenců, kteří za pomoci příslušných obecních úřadů zorganizují pro občany tu, či onu záležitost.

Nejinak tomu bylo i dne 3. února v Podbrdské obci Praskolesy, kde se schází jeden z dětský oddílů zájmové činnosti, kterou podporuje m.j. i OR KČP Beroun.

Již od rána, kdy bylo ještě v obci ticho, se začaly scházet děti a jejich rodiče, aby si připomněli masopustní veselí a nejrůznější taškařice s tím spojené. Ve zmíněné obci mají akce podobného ražení dlouholetou tradici, v letošním roce se však velký masopust neuskutečnil, proto jsme si uspořádali svůj. Oddíl vede Jana Šopejstalová, která má k této obci vřelý vztah. Meteorologové předpovídali velice špatné a deštivé počasí, ale k radosti účastníků akce se prognózy nepotvrdily, protože bylo sice sychravé, větrné počasí, ale těch dešťových kapek bylo pomálu. Pro jistotu měly děti připravené zázemí v budově místních hasičů, kde bylo stanoviště s připraveným občerstvením a nebylo toho málo. Dobré koláče, zákusky, teplý čaj, limonády a klobásy přišly k chuti všem účastníkům.

Všichni bez rozdílu věku měli masky, takže bylo možno spatřit pohádkové bytosti, vodníky, kouzelníky a zvířátka. Začal pravý masopustní rej plný písniček, říkanek a tanečků. Ale to pravé nás teprve čekalo. Ke každému masopustu patří i domácí vesnická zabijačka. Samozřejmě bez úvodního rituálu, kdy se skolí čuník. Celý masopustní průvod se vydal do strmého vrchu do místa činu, kde již čekali sousedé a mistr řeznický, který všem ukázal, jak se připravují zabijačkové dobroty. V přistavených kotlích to již vřelo, aby coby dup byly dobroty k dispozici.

Předseda OR KČP dětem přiblížil něco z historie masopustního veselí v místních krajích.

Na podařené akci dostaly děti kalendáře na rok 2024 s přírodními motivy a plyšové hračky.

Bylo to moc hezké dopoledne, pohlazení na duši v době, která nám přináší i mnoho starostí.

Tak na shledanou příště, kamarádi!!!

OR KČP děkuje všem, kteří přišli a užili si společně volnou sobotu.

Text: Jiří Pokorný
Foto: Jana Šopejstalová