KVĚTNOVÉ DNY 2023 V ÚPICI A V ODOLOVĚ

15.05.2023

Příprava na pietní a vzpomínkové akce pro členy KČP a spolku Památník Odolov začala již v polovině dubna úklidem a přípravou areálů na Dlouhých záhonech v Úpici a v prostorách Památníku osvobození v Malých Svatoňovicích – Odolově. Pietní akce se uskutečnila v Úpici na Dlouhých záhonech 5. května 2023. Uctít památku na dva mladé studenty ze Rtyně v Podkrkonoší, kteří v těchto místech byli nelidským způsobem umučeni v posledních dnech II. světové války sem přišlo kolem dvaceti občanů. Zběsilí příslušníci hitlerjugen za živa těmto mládencům uřezali uši, nosy a vypíchali oči. A takovým lidem se naše polistopadové vlády omlouvají a nechají se od jejich potomků hostit a přijímají různé pozornosti!

Druhá mnohem větší akce se již po čtyřicáté osmé konala v Malých Svatoňovicích - Odolově. Památník osvobození zde byl vybudován v roce 1975 a slavnostně otevřen 21. června onoho roku. Vlastní památník i přilehlý park zde vyrostl na počest události, která se stala historickou připomínkou, že těmito místy projely 9. května 1945 jednotky Rudé armády, konkrétně to byly jednotky 72. divize 21 armády I. Ukrajinského frontu. Jednotky tudy projížděly od Jívky do Rtyně v Podkrkonoší a dále do Úpice, Dvora Králové až do Prahy. V letošním roce se vzpomínkové akce zúčastnilo kolem 200 lidí nejen z Trutnovska, ale i z jiných částí královéhradeckého kraje. Členové spolku Památník Odolov připravili pro účastníky občerstvení v podobě lahodných párečků, piva, nealkoholických nápojů, lahodné kávy a chutných čajů. Škoda, že slunečný den trochu kazil silný jihovýchodní vítr, který však nepokazil výrazným způsobem slavnostní atmosféru tohoto dopoledne. O bezchybný průběh se postaral tradiční konferenciér Radim Fryčka a poděkování si zaslouží kolektiv radiovozu z KSČM Náchod. Ozdobou Památníku se již tradičně stali členové Klubu vojenské historie pod vedení Františka Hlavici. Krátké zdravice po kladení věnců a kytic pronesli zástupci KSČM a Městských úřadů z Úpice a Rtyně v Podkrkonoší. Všem účastníkům ještě i z tohoto místa srdečně děkujeme a věříme, že se příští rok v míru a ve zdraví opět sejdeme a třeba v ještě větším množství.

Za spolek Památník Odolov a KČP Úpice

Jaroslav Vrba