Krajské slavnosti vítězné obce roku 2023

15.08.2023

Vážení přátelé. Tuto sobotu 12. 8. jsem byla pozvána, abych se zúčastnila slavnosti v Chodové Plané u Mariánských Lázní, kde se u této příležitosti vyhlašovala vítězná VESNICE ROKU 2023. Prvotní místo obsadila Chodová Planá, která je pro nás "PSáky" jako jedno z mála míst, kde máme útočiště a "fungující" budovu roty.

Psohlavci tam obhospodařují budovu bývalé ošetřovny v areálu tamního zámku. Ač je ve stavu, který odpovídá věku budovy a také tomu, že ji léta nikdo neudržoval, tak nabízí své stěny jako útočiště pro příznivce pohraničníků, kteří hlídali v minulých letech hranice před vpádem kdejakého nekalého nešvaru, který by narušil vzrůstající sílu země, oklepávající se po válce a útocích nepřátel v letech padesátých.

V budově naleznete vojenské palandy, kde se dá přespat, kuchyňku s lednicí a toalety se sprchami, což není nic neobvyklého. Naopak velmi zajímavá část je MUZEUM. Vybudovali je tamní Psohlavci z různých darů od bývalých členů, kteří je jen oprašovali na půdě, ale také ze sbírek končících archivů či od pozůstalých po padlých pohraničnících. Jde např. o uniformy, prapory, helmy, výzbroj, knihy, fotografie, odznaky či ruční práce jednotlivých záklaďáků. Naleznete zde vysílačky, telefony, svítilny, ale i další zajímavé části vybavení sloužících na čáře.

Během slavnosti obce bylo muzeum pro veřejnost otevřené, vedle stál náš stánek s nabídkou redakce a z boku budovy byla vybudována střelnice, kde si mohly děti zastřílet na terč. Soutěžilo se o přesnost ke středu, ale také na vzdálenost, která byla v případě i starších střelců 70 m.

Setkali jsme se s přízní obyvatel Chodové, ale také na nás skočil starší pán s holí a začal nadávat, že jsme to my, co ho nepustili přes hranice a on musel sedět v Tachově na schodech a nikam se nedostal. Zachovala jsem však klid a s pánem jsem promluvila. Ukázalo se, že se ničil křivdami přes 50 let, a přitom stačilo, aby mu někdo řekl, že mu chyběla výjezdní doložka, kterou dle svých slov vlastně neměl. Stačilo se zeptat. Bohužel, za těch 50 let asi navykládal mezi lidmi díky své nevědomosti asi spoustu lží a polopravd, jen aby se mu ulevilo od křivdy, kterou si sám způsobil.

Takto to ale chodí i dnes, a lidi ve své nevědomosti špiní druhé, aniž by vynaložili minimální snahu a zjistili si informace, jak to bylo. Ostatně, papouškovat a věřit drbům je jednodušší , ne?

Zůstávala jsem na rotě do druhého dne, měla s sebou oba syny a našeho maskota Hraničáře, 46 kg vážícího pravého Choďáka, který nosí jméno Cyril V. Svou velikostí, klidem a vznešeným vzhledem budil vekou pozornost u lidí, mezi kterými pobíhal a kontroloval stav morálky na rotě :D Moji synové zase měli možnost poznat chod roty, jak to probíhalo, vypadalo a mohli si i vyzkoušet spát na patrových palandách se slamníky, obléknout si uniformu, vodit psa, nebo střílet na terč a trénovat soustředění.

Muzeum je dostupné po telefonické domluvě, a protože je budova v dosti "zašlém" stavu je třeba ji dát trochu lepší péči. Dohodli jsme se tedy, že uděláme vše proto, aby muzeum bylo v co nejdůstojnějších podmínkách. I vy se samozřejmě můžete zapojit. Na podzim bude v Chodové velké setkání pohraničníků a všichni, kdo budete mít zájem zachovat tuto budovu a pomoci s její opravou a údržbou, dostanete prostor. Vše se včas dozvíte, ale budete-li chtít do muzea už dnes, stačí se ozvat Jaroslavu Rajlichovi a muzeem vás rád provede.

S pozdravem

"NEPROJDOU"

Ladislava Šimková

Fotogalerie: