Je zdravé upustit trochu páry

10.10.2023

"V tomto blogovém příspěvku bych se rád podělil o své pocity a myšlenky o tom, jak se změnila naše společnost a kultura v průběhu posledních tří desetiletí. Vše, co můžu říci, je, že v průběhu těch let se toho hodně změnilo, přirozeně, víš jak? … Čas mnoho věcí i lidí změnil, v dobrém i ve zlém … Přesto, že nejsem přesvědčený optimista, stále věřím v lepší budoucnost, myslím, že nemůžeme jednoduše říci, že minulost byla lepší a všechno dnešní je tak nějak na …...Holmium – Vanad – Nobelium …

Pamatuji, když jsem byl v "nejlepších" letech na konci 80. let. Nepoužívali jsme internet, poslouchali jsme hudbu z vinylu, četli knihy, byli jsme v neustálém kontaktu. Zjišťoval jsem každý den víc a víc věcí z historie boje za svobodu, hovořil se staršími lidmi a snažil se vstřebávat nové zkušenosti a být všude … a ne vysedávat celý den na "fejzbúúúku" … samozřejmě to v mých očích bylo lepší, protože žít reálný život je vždycky lepší, než dnešní virtuální hra na život. Ale vždycky doufám, že může být líp i v České republice.
Nechci tím říct, že dnešní doba je špatná nebo horší než ta minulá. Jen si myslím, že jsme ztratili něco z toho půvabu a jednoduchosti, které nás kdysi spojovaly. Dnes je všechno rychlejší, složitější a konkurenčnější. Máme více možností, ale také více stresu a tlaku. Máme více různých i hrůzných informací, ale také se nám dostává obrovské množství dezinformací a mediální manipulace... komu a čemu věřit...?!?!?! Máme více technologií, ale také více závislosti a izolace. Máme více svobody, ale také více nejistoty a strachu.

Nemám rád nostalgii ani pesimismus. Chci být realista a optimista zároveň. Chci si vážit toho, co mám a co jsem prožil, ale také se těšit na to, co mě čeká a co mohu změnit k lepšímu. Chci být otevřený novým zkušenostem a lidem, ale také si zachovat svou identitu a hodnoty. Chci být součástí této doby, ale také si pamatovat na tu minulou.

Možná je to nemožné nebo utopické. Možná je to jen sen nebo iluze. Ale já si myslím, že je to jediný způsob, jak žít plným životem a být šťastný. A ty? Co si myslíš o tomto tématu? Jak se cítíš ohledně změn ve společnosti a kultuře? Poděl se o svůj názor v komentářích. Budu rád, když se zapojíš do diskuse. Děkuji za přečtení a zůstaň v kontaktu."

Autor textu: František Kovář