Javoříčko 2023

15.05.2023

V tichém a krásném údolí uprostřed polí a lesů leží Javoříčko. Řadu roků žilo klidně, jen tu a tam změnilo nepatrně svou tvář. Zůstalo daleko od ruchu velkoměsta Olomouc, v bezprostřední blízkosti krasových jeskyní a pohádkového hradu Bouzov.

5. května 1945 se krvavou tragédií změnil vývoj vesnice. Německá fašistická ruka vypálila, vyvraždila a zničila vše, co generace pilnou rukou postavily, ubila životy, které měly ve svobodné zemi spokojeně žít.

V pondělí 1. května 2023 se uskutečnil pietní akt u příležitosti 78. výročí vypálení Javoříčka . Několik stovek lidí si připomnělo tuto tragédii, která se udála jen 4 dny od osvobození této obce. Několik řečníků včetně ministra vlády Jurečky , připomnělo ve stručnosti tuto tragédii, která skončila vypálením všech obytných domů a zavražděním 38 mužů, nejmladšímu bylo 15 let.

Obětem tohoto barbarského činu se přišlo poklonit mnoho delegací společenských organizací, stran, vedení Olomouckého kraje, MNO, vypálených obcí a také my-zástupci Klubu českého pohraničí Oblastní rady Olomouc a VSA Olomouc a VSA Prostějov. Společně s mnohými delegacemi jsme položili u památníku této tragédie krásnou kytici za doprovodu Čestné stráže a Vojenské posádkové hudby.

Po skončení piety jsme společně s kolegy z VSA obdivovali plně rostoucí naši Slovanskou lípu, kterou nedaleko za pomníkem zasadili přátelé z VSA Olomouc-viz.foto.

Za zmínku slouží také to, že byly nově zbudované základy původních domů, tzv.hrobodomy a naučná stezka informující turisty netradiční formou o tragickém osudu javoříčských občanů na samém konci války. To je součástí již několik let projektu Oživené Javoříčko. Celkem byly nově vybudovány základy pěti původních rodinných domů, které vypálilo nacistické komando. Na stejných místech je teď připomíná souvislá vrstva vápencových kamenů. U každého hrobodomu si turisté mohou přečíst část autentického příběhu přímých účastníků javoříčské tragédie. Na informačních tabulkách najdou rovněž webovou aplikaci pro chytré telefony.

Nová naučná stezka netradiční formou informuje o osudech občanů Javoříčka.

Na otázku, proč byl zvolen pro pietu den 1. Máje nám bylo sděleno, že z časového důvodu hudby.

Další naší otázkou bylo, proč neměla projev asi nepozvaná poslankyně Europarlamentu Kateřina Konečná, která položila k památníku dle nás nejkrásnější věnec?!

Po ukončení piety a vyfocení u naší lípy jsme odjeli do Olomouce, abychom tam oslavili "Svátek práce".

KČP Olomouc, Ing. Karel Šimek