Hroznatín si připomněl 126 let od narození Ludvíka Svobody

23.11.2021

V sobotu 20. listopadu 2021 se v Hroznatíně na Třebíčsku vzpomínalo na místního rodáka, československého prezidenta, armádního generála Ludvíka Svobodu. Tradiční setkání se uskutečnilo u pamětního kamene před rodným domem ve velmi složitém covidovém období.

Setkání uspořádala Společnost Ludvíka Svobody spolu s krajem Vysočina, obcí Hroznatín, Historickou skupinou 1. armádního sboru v SSSR, 22. vrtulníkovou základnou Sedlec, Československou obcí legionářskou, Českým svazem bojovníků za svobodu, Klubem českého pohraničí, Klubem přímých potomků zahraničního odboje a Klubem českých turistů Vysočina - odbočka Trnava.

Oficiální akce začala v 11. 30 hodin přeletem vrtulníku Mi -24 z 22. Základny vrtulníkového letectva, po kterém následovalo položením věnců a květin k pamětnímu kameni bývalého velitele 1. čs. armádního sboru v SSSR a prezidenta Československé socialistické republiky, armádního generála Ludvíka Svobody. Čestnou stráž u pamětního kamene držela Společnost Ludvíka Svobody, Český svaz bojovníků za svobodu a Klub českého pohraničí s prapory.

Následovala hymna v přednesu armády České republiky, po které vystoupili jednotliví hosté s projevy. Za Klub českého pohraničí vystoupil v zastoupení předsedy NR KČP JUDr. Rudolf Zbín, který rovněž předal Ing. Ludvíku Engelovi Řád přátelství a na prapor Společnosti Ludvíka Svobody byla uvázána stuha Klubu českého pohraničí k 70. výročí přijetí Zákona o ochraně státních hranic Československé republiky. Přítel Rudolf Zbín také předal pamětní listy k 70. výročí přijetí zákona o ochraně státních hranic a zároveň k narozeninám, Ing. Ludvíkovi Engelovi, plk. gšt. Rudolfovi Strakovi, plk. gšt. Michalovi Vechetovi a k 96. narozeninám prof. Ing. Zoe Klusákové-Svobodové, CSc., které následně předá Ing. Ludvík Engel.

Kovář František
Foto: autor

Fotogalerie: