Hroznatín 2019

02.12.2019

V sobotu dne 23. 11. 2019 jsme si připomněli tradičně v Hroznatíně 124. výročí narození prezidenta ČSSR armádního generála Ludvíka Svobody. Jako voják a státník je stálou inspirací pro budoucí generace i dějiny našeho národa.

Stovky účastníků z celé ČR přivítal major v.v. Stanislav Balík, který připomenul některé historické události jeho života. Dalším vystupujícím, který předal pozdrav od ministra obrany L. Metnara byl ředitel KVS Jihlava plk. gnš. Ladislav Sekan. Uvedl, že současná armáda ČR se hrdě hlásí k odkazu gen. Svobody. Osobní vzpomínku přednesl

plk. Miroslav Svoboda, velitel letecké základny v Náměšti n.O. Uvedl, že život L. Svobody byl inspirující a fascinující. Letecká základna vyslala v době slavnosti i bojový vrtulník, který zakroužil nad pietním místem. Další zajímavé projevy přednesly učitelka gymnázia z Uh. Hradiště Miroslava Poláková a primátorka Svidníku Marcela Ivančová.

Paní profesorka Zoe Klusáková převzala vyznamenání - Kříž obrany státu - od spolku Červené barety Prostějov. KČP předal Z. Klusákové ocenění - Řád o spolupráci mezi národy.

U kladení věnců byli zastoupeni vojáci ČR, KČP, ČsOL, ČSBS, MBA, KČT, Klub přímých potomků zahr. odboje, zástupci KSČM, představitelé obcí Hroznatín, Svidníku a kraje Vysočina. Nelze zapomenout na tradiční účast členů Trnavského turistického spolku. Vzácným hostem byl veterán-svobodovec 95 letý generálmajor Miloslav Masopust. Za okres Znojmo zde byla přítomna desetičlenná delegace s klubovými prapory KČP a SLS.

Mir. Vlašín.