Gross Rosen – Choustníkovo Hradiště 2012

03.07.2012

 V letošním roce jsme si v sobotu 19. května připomněli 67. výročí únorového pochodu smrti z koncentračního tábora Gross Rosen, u dnešního polského městečka Rogoźnica, do Josefova, městské části Jaroměře. Odtud měl být transport vězňů odvezen vlakem do koncentračního tábora Flossenbürg. Tehdejší vyšší šéf SS a policie pro Čechy a Moravu, SS-Obergruppenführer K. H. Frank, však pochod přes území Protektorátu nepovolil, a tak se celý transport od hranice Protektorátu v Heřmanicích u Kuksu vracel zpět do Trutnova. V Choustníkově Hradišti vyvrcholilo utrpení vězňů ubitím a postřílením těch, kteří již nemohli jít dál. Za oběť tomuto běsnění padlo 179 vězňů. Dnes jsou jejich ostatky uloženy ve společném hrobu pod památníkem obětem tohoto pochodu na hřbitově v Choustníkově Hradišti.

Pietní shromáždění s mezinárodní účastí k uctění památky obětí tohoto masakru uspořádal již podesáté Klub českého pohraničí Královéhradeckého kraje a obec Choustníkovo Hradiště. Záštitu nad tímto aktem, stejně jako v předchozích letech, převzal hejtman Královéhradeckého kraje Bc. Lubomír Franc. Pietní akt má také výraznou podporu sdružení Českého svazu bojovníků za svobodu z Náchoda. Čestnou stráž u památníku tradičně zajišťují členové klubů vojenské historie v dobových uniformách. Součástí tohoto aktu byl také již čtvrtý ročník cyklistické jízdy nazvané "Historická paměť", která kopíruje trasu pochodu od brány KT Gross Rosen do Choustníkova Hradiště.

Tento ročník měl však již jiný scénář než minulé. Přítel Miroslav Holča, člen

Českého svazu bojovníků za svobodu z Broumova se rozhodl, ve spolupráci se zakladatelem této jízdy Ing. Z. Horským z KČP Trutnov, zajistit vyšší účast cyklistů na akci. Po celý rok jednali a sháněli finanční prostředky na její zajištění. Zde je třeba vyzdvihnout zejména starosty měst a obcí, kteří významně finančně přispěly k uskutečnění jízdy po stopách historie: starosta Náchoda Jan Birke, Broumova Milan Kotrnec a Adršpachu Dana Cahová.

Přes perfektní zajištění dopravy a programu návštěvy Muzea KT Gross Rosen, medializaci a propagaci jízdy se sešlo v Trutnově, v půl páté ráno, pouze osm odvážlivců-cyklistů. Nechyběl zakladatel Ing. Zdeněk Horský, manželé Bezděkovi a noví účastníci MUDr. Milič Světlík z Opočna, také jako zdravotní doprovod, na kole přijel z Červeného Kostelce Antonín Boťcha (22km), Radek Jirman z Trutnova a rodina Otavova z Vlčkovic. Kola jsme naložili do cyklobusu přepravní společnosti Osnado a vyrazili do polského městečka Rogoźnica. Po příjezdu do Muzea KT Gross Rosen nás osobně přivítal ředitel Janusz Barszcz a po shlédnutí filmu o historii KT nás provedl po táboře. Položením květin u památníku umučených vězňů, v místě bývalého krematoria, jsme uctili jejich památku. V 8,45 hodin jsme se rozloučili s představiteli muzea a nastoupili jízdu po trase pochodu. Počasí bylo skvělé, technické a materiální zajištění také. Cyklobus nás provázel po celou trasu a přítel M. Holča se staral, aby nám nic nechybělo. Po ujetí téměř 100km jsme dorazili před 15. hodinou k Motorestu Výšinka, kde na nás opět čekali zástupci cyklistického oddílu z Choustníkova Hradiště a doprovodili nás v závěrečném sjezdu do cíle naší jízdy. Zde jsme všichni účastníci cyklojízdy, společně s mnoha domácími a zahraničními delegacemi, v 16 hodin položili věnce a kytice k pylonu památníku obětem pochodu smrti. Po projevech starosty Choustníkova Hradiště Vratislava Vopálky, hejtmana Královéhradeckého kraje Bc. Lubomíra France a zdravicích dalších představitelů delegací, předali zástupci Klubu českého pohraničí Královéhradeckého kraje účastníkům 4.ročníku jízdy "Cyklistické štafety historické paměti" pamětní list vydaný OV Českého svazu bojovníků za svobodu z Náchoda.

Na závěr bych chtěl vyzdvihnou zejména iniciativu a obětavost přítele Miroslava Holči, který zajistil bezchybný průběh celé akce. Doufejme, že v roce 2013, při konání 5. ročníku cyklistické jízdy, se na jejím startu sejde více účastníků.

Účastníci jízdy Historická paměť
Účastníci jízdy Historická paměť

Roman Bezděk, Trutnov
Foto Ondřej Bezděk