DUKLA 2023

18.10.2023

V letošním roce uplynulo 79 let od výročí Karpatsko– dukelské operace, která proběhla při přechodu Karpat. Šlo o těžké boje při osvobozování naši vlasti. Bojů se zúčastnil i 1. československý armádní sbor, který do bojů na fontu postupoval již od ledna 1943 z Buzuluku, pod velením generála Ludvíka Svobody.

5. a 6. října zorganizovala společnost česko-ruského přátelství zájezd na Svidník a Duklu. Zájezdu zúčastnili i zástupci klubu českého pohraničí Václava Soukupa z Ostravy a Společnosti Ludvíka Svobody Ostrava společně se členy svazu protifašistických bojovníků.

Po příjezdu do města Svidník jsme se ubytovali. Následovala prohlídka města a muzea vojenské techniky. Muzeum vzniklo v roce 1965 a navazuje na tradice Dukelského muzea. Nachází se zde přes 10 tisíc sbírkových předmětů ve 22 muzejních sbírkách.

Druhý den v dopoledních hodinách jsme u pomníku generála Ludvíka Svobody položili kytici květů, k uctění památky. U pomníku nás přivítala primátorka města Svidník paní Mgr. Markéta Ivančová. Zájezd pokračoval k památníků příslušníků 1. československého armádního sboru na Dukle. Areál dukelského bojiště se rozprostírá od rozcestí u obce Kapišová až po slovensko-polský hraniční přechod Dukla. Jeho součástí je Vojenské přírodní muzeum na Dukle.

U památníků byly položeny věnce k uctění památky účastníků bojů za přítomností zástupců slovenských organizací a Slovenské armády. Po ukončení oslav jsme se vydali na cca 375 km cestu domů.

Eduard Niedoba člen MěR KČP VS SLS
Poledník předseda sekce OSH MěR KČP VS SLS