DEVĚT ZASTAVENÍ S DOZVUKY POSLEDNÍCH BOJŮ OSVOBOZENÍ ČESKOSLOVENSKA

16.05.2022

Před 77 lety 11. a 12. května proběhly poslední boje Rudé armády s prchajícími německými vojsky v prostorech obcí Slivice a Milín, nedaleko města Příbrami.

Okresní rada Klubu českého pohraničí Táborsko, čestného jména Dr. Edvarda Beneše, ve spolupráci s místní organizací Aliance národních sil a s neformální skupinou Táborští vlastenci, rozhodly se ukončit letošní oslavy Dne vítězství provedením pietního aktu v areálu pietního místa "Nacistického popraviště a pomníku obětí okupace s parkem" nacházející se na třídě kpt. Otakara Jaroše na Pražském sídlišti města Tábora.

Před zahájením kladení kytic jsme vždy pietní místo uklidili, poté jsme na něm rozmístili kytice šeříků, pořídili fotografie z piety a stručně o událostech v době okupace pobesedovali. Pietu jsme zahájili na místě Památníku odboje od autora, sochaře Milana Váchy, na třídě kapitána Otakara Jaroše. Poté jsme se zastavili u každého pietního místa, počínaje pomníkem Lidice, dále u pomníků Ležáky, Terezín, Javoříčko a Mnich. Na sedmém zastavení přímo na místě bývalého nacistického popraviště jsme opět rozmístili kytice šeříků a zapálili svíčky k uctění památky 156 zastřelených občanů Táborska při heydrichiádě. Pořídili jsme několik společných fotografií. Pietu jsme ukončili zastavením se na osmém místě s reliéfem od akademického sochaře J.V. Duška z roku 1946 a na devátém místě s pamětní deskou s verši od E. Basse.

Naše pietní skupina konstatovala, že místní památník je jako stvořený pro školní výuku dějepisu žáků základních škol a studentů škol středních. Je velkou škodou, že se v tomto pojetí k výchově mladé generace v poslední době nepoužívá.

Text a foto: Zdeněk Trippé, předseda klubu