Den vítězství v Národním památníku Hrabyně 2023

09.05.2023

Oslava 78. výročí ukončení největšího válečného konfliktu v dějinách 20. století se uskutečnila v pondělí 8. května 2023 v pamětní síni Národního památníku II. světové války. V zaplněné aule památníku si připomněli Oběti válečného konfliktu hosté – MS kraje, Ostravy, Opavy, Hrabyně delegace Klubu českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava, Společnost Ludvíka Svobody Ostrava, KČP Opava, KSČM, České armády, další vzácní hosté a veřejnost položením věnců a kytic u sarkofágu a symbolickém hřbitově. Ostravská operace byla největším bojovým střetem během druhé světové války na našem území. Během těchto bojů zahynulo téměř 24 tisíc rudoarmějců a československých vojáků, kteří se na osvobozování podíleli. Největší boje se strhly v okolí Hrabyně, kde je vybudován památník. Obec leží na návrší, které je nejvyšším bodem v okolní krajině a je z něho vidět až k Opavě. Německé jednotky se u Hrabyně bránily týden. Odstřelovaly silnici od Opavy a brzdili tak postup Rudé armády. Při bojích bylo zničeno 90 procent obce. Po jejím dobytí 27. dubna se Rudé armádě a čs. jednotkám otevřela cesta k Ostravě, která byla osvobozena 30. dubna.

Jan Gara, KČP VS Ostrava