Čelákovice 15. 3. 2023

Nezapomínáme

Ve středu 15. března 2023 odpoledne si členové naší Městské organizace KSČM Čelákovice připomněli jeden z nejsmutnějších dnů historie Československé republiky, 84. výročí německé okupace, den, kdy německá nacistická vojska, na základě Mnichovské zrady tehdejších spojenců, vtrhla na naše území a setrvala na něm dlouhých 6 let. Šest let strachu, nesvobody a utrpení našich občanů, ale především velkého množství nevinných obětí.

Malý pietní akt jsme zahájili pověšením kytiček rudých květů na pamětní desku obětem války na budově Sokolovny na Masarykově ulici.

Jménem pořadatelů MěO KSČM Čelákovice, Okresního výboru Praha–východ a Klubu českého pohraničí Praha–východ přítomné členy, přátele a hosty přivítal Vladimír Duník, člen výboru místní organizace a OV KSČM Praha–východ.

Aktu se zúčastnili i zástupci z okolních obcí, Brandýsa nad Labem, Úval i zástupce Krajské rady KČP Středočeského kraje.

Díky informacím získaným od historika a pracovníka městského muzea jsme si připomněli v několika následujících minutách skutečná, historická fakta tohoto neradostného, těžkého období.

Období, ve kterém bezprostředně tři dny po násilném obsazení, začala hromadná zatýkání našich občanů na základě informací získaných od českého četnictva. To samozřejmě postihlo i občany našeho města. V akci Gitter (Mříže) bylo během krátké doby zatčeno 183 občanů tehdejšího okresu Brandýs nad Labem, z toho i 8 komunistů z Čelákovic. Dva jejich potomci dodnes žijí mezi námi.

Na závěr poděkoval V. Duník všem zúčastněným, kteří přišli, i přes nepřízeň počasí, aby si připomněli jeden z nejsmutnějších dnů historie naší republiky a společně s námi tak uctili památku obětí této smutné kapitoly v našich dějinách, které nesmí být nikdy zapomenuty.

jménem pořadatelů Vladimír Duník