79. výročí osvobození Vitorazska

07.06.2024

Nechce se nám věřit, že jsme 8.května 2024 opět sami u pomníku osvoboditelů v Českých Velenicích.

KČP vojína Adama Ruso Novohradsko tradičně s pokorou a vděčnosti u památníku SPASIBO položil kytici rudých květů osvoboditelům města Českých Velenic. Nezapomínáme ani na oběti nesmyslného bombardování 23.března 1945, kde jen pár týdnů před koncem války americké letectvo zničilo podstatnou část města, především nádraží, železniční opravny a hlavní ulici města. Během několika minut bylo usmrceno více jak 1 200 osob. Představitelé města a pamětníci zapomněli na 250 českých občanů města, kteří se nedočkali osvobození. Zahynuli také francouzští zajatci a stovky Němců, kteří utíkali před Rudou armádou.
Co se děje s naši společností, že jsou občané lhostejní k takové válečné katastrofě? Památník obětem nacizmu, který je obrostlý mechem připomíná
tyto válečné události. Rovněž zde jsme položili kytici, nikdo se k nám nepřidal.
Tradičně jsme se poklonili památce 512 umučených maďarských židů, kteří byli mrtví převezeni na selských povozech z rakouského Gmündu v období od října 1944 do února 1945 a pochováni v hromadném hrobě u hřbitovní zdi v Českých Velenicích.

Velmi smutní a zklamaní jsme pokračovali k pomníku v Nové Vsi nad Lužnici. Poté jsme byli překvapeni u pomníku, u kterého byla vztyčena vlajka ČR, položeny
kytice a prostor byl pečlivě upraven.

Poslední zastavení jsme věnovali pomníku osvoboditelů v Suchdole nad Lužnicí. Pomník je nedaleko základní školy opuštěn bez péče. Položili jsme
kytičku a vzpomínali na dobu kdy byl pomník postaven a slavnostně odhalen. Doufáme, že vedení školy řeklo dětem, proč tam socha osvoboditele stojí?

S hrdostí jsme splnili vlasteneckou a občanskou povinnost. Doufáme, že příští rok 80. výročí osvobození s námi oslaví představitelé obcí společně s občany Vitorazska. Vzpomínky na osvoboditele se zúčastnili manželé Vaňkovi, Spáčilů, Leštianských, Rolinců a přítel Hasík.

Autor a foto: Jindřich Rolinc

KČP vojína Adama Ruso Novohradsko