73. výročí tragické smrti nadstrážmistra Jaroslava Hodbodě

28.08.2023

V sobotu odpoledne 26. srpna 2023 se v Mělníku sešlo na dvě desítky účastníků nejen ze Středočeského kraje, kteří si pod rozvinutými prapory připomenuli 73. výročí tragické smrti nadstrážmistra Jaroslava Hodbodě. Účastníci se shromáždili u rodinného hrobu za přítomnosti členů rodiny.

Setkání bylo věnováno památce pohraničníka, který položil život v boji proti nepřátelským agentům 23. srpna 1950 na hlídkovém stanovišti západně od Nové Hůrky v okrese Klatovy. Byl jedním z mnoha, který bránil naše demokratické hodnoty a tradice ve složitém období. Při náročném výkonu služby narazil na skupinu ozbrojených mužů, kteří se snažili překročit hranici do Německa. Narušitelé zahájili palbu z pistolí, Jaroslav Hodboď byl těžce zraněn a následně druhý den svému zranění v nemocnici podlehl.

Jaroslav Hodboď je symbolem, na který nesmíme zapomenout. Jeho příběh nám připomíná, jak důležité je bránit naše práva a svobody proti každému, kdo by je chtěl ohrozit. Jeho památka nás zavazuje k tomu, abychom si vážili naší historie, kultury a abychom se snažili budovat lepší budoucnost pro nás i pro naše potomky. Proto jsme se dnes sešli u jeho hrobu, abychom tím vyjádřili naši úctu a vděčnost. Nezapomeňme na Jaroslava Hodbodě a na všechny ty, kteří padli za naši zem.

Tolik zaznělo v úvodním slovu předsedy OR KČP Mělník, Miroslava Bárty. Následně Jiří Klepetko a další účastníci položili květiny na hrob.

Autor: František Kovář
Foto: autor texu 

Fotogalerie: