37. setkání pohraničníků v Bestensee ( Berlín) v Německu.

22.09.2023

Již 37. setkání bývalých příslušníků pohraničních vojsk NDR, sympatizantů, přátel a spolubojovníků se uskutečnilo dne 16.září 2023.

Na pozvání " Společnosti právní a humanitární pomoci - pracovní skupina hranice" (GRH) jsme se tohoto jednání také zúčastnili. Pozváni byli zástupci vedení NR KČP a zástupci 5.bPS Cheb. Členové vedení NR KČP s místopředsedkyní Marií Hanischovou a přátelé Václav Větrovec a Jana Branišová přicestovali do Berlína již v pátek. Naši přátelé v Berlíně se jim věnovali, ukázali město, ubytovali je a v sobotu přivezli na místo setkání.

Pro zástupce 5.bPS Cheb přátele Štěpán Drapák, Jaroslav Mühlberger, Miroslav Talán a Václav Janča poslali naši přátelé na státní hranici auto, které je odvezlo v sobotu ráno do Berlína a odpoledne zpět. Každé toto setkání má určité téma. Toto setkání se uskutečnilo na téma " Myšlenky k aktuálnímu stavu světové politiky".

Začátek jednání byl zahájen hudebním vystoupení ruské hudební skupiny s tradičními ruskými nástroji, balalajka a harmonika. Zazpívala se také světoznámá Kalinka, zpíval celý sál. S hlavním tématem vystoupil generálmajor Sebald Daum. Největší část svého vystoupení věnoval současné situaci na Ukrajině. Zdůraznil především expanzivní politiku USA a hlavní příčinu proč je vojenská podpora Ukrajiny tak masivní.

Hovořil také o ekonomické situaci v Německu. Vysoké ceny energií omezují výrobu, firmy se stěhují do zahraničí, ekonomika slábne a tím se i snižuje životní úroveň obyvatelstva. Na jednání vystoupili také zástupci komunistické strany Německa, zástupci ruské ambasády v Německu a zástupci vojenských spolků. Téma vystoupení se vždy týkala nebezpečí vojenského konfliktu v Evropě a potřeby mírového jednání. O přestávkách se čile besedovalo mezi jednotlivými účastníky. Naše delegace vystoupila s poděkováním za pozvání, kladně hodnotila naši spolupráci s německými příhraničními spolky a vyjádřila přesvědčení o další budoucí spolupráci. Po již tradiční německé pohostinnosti a dobré organizaci setkání, se účastníci kolem 15.00 hodiny loučili s
tím, že na další setkání opět přijedou.

Janča Václav
Karlovarská krajská rada